A megfelelően működő emésztőrendszer az egészséges és energikus szervezet alapja. A működésében fellépő zavar számos kellemetlen tünettel járhat, amelyekre ha nem figyelsz oda, akkor hosszú távon bizonyos betegségek kockázata is megnőhet. Mai bejegyzésünkben összegyűjtöttük azt a 9 tünetet, ami jelezheti, ha baj van az emésztéssel. Nézzük melyek ezek!
1.tünet: Székrekedés
Dr. Tamási József belgyógyász a honlapján megjelent cikkében úgy fogalmaz, hogy a székrekedés akár a lakosság felét is érintheti. A szakember írásában felhívja a figyelmet arra, hogy ideális esetben az elfogyasztott táplálék maradványai egy nap alatt végighaladnak a bélrendszeren és naponta távoznak. Székrekedés esetén azonban ez az idő akár egy hét is lehet. Kialakulásában szerepet játszhat a rostszegény táplálkozás, a nem elegendő folyadékfogyasztás, a rossz lelkiállapot, a mozgáshiány, esetleg a bélflóra egyensúlyának felborulása.
2.tünet: Gázképződés
A gázképződés akkor tekinthető a rossz emésztőrendszer jelzésének, ha túlzottan sok gáz távozik, és ez hasi fájdalommal, székrekedéssel, hasmenéssel vagy indokolatlan fogyással párosul.
3.tünet: Puffadás
Puffadáskor jellemző a kellemetlen közérzet. Az is előfordulhat, hogy szemmel látható jele is van, vagyis azt tapasztalhatod, hogy a hasad kerekebb a szokásosnál. Ha az érzés nem múlik el a gázürítés után, és ehhez még más tünetek is társulnak az itt felsoroltak közül, akkor mindenképpen érdemes konzultálnod a háziorvosoddal. A nem múló puffadás okát ugyanis nem könnyű kideríteni, számos dolog állhat a háttérben, ezért nem érdemes otthoni körülmények között kísérletezgetni.
4.tünet: Hasmenés
A két hétnél hosszabb ideig tartó hasmenés többféle állapot jele lehet. Ezek közé tartozik a Crohn-betegség, a cöliákia vagy az irritábilis bél szindróma. Ezek mindegyike orvosi kezelést igényel.
5.tünet: Indokolatlan súlyvesztés
A tudatos étrendi és életmódbeli változtatások nélkül bekövetkező fogyás azt jelentheti, hogy valami jelentős dolog történik a szervezetedben. Ha nálad is indokolatlan fogyás jelentkezik, azaz nem folytatsz diétát, illetve nem mozogsz a szokásosnál többet, akkor az jelezheti, hogy gond van az emésztéseddel.
6.tünet: Hányás
A hányást és a hányingert sokféle tényező okozhatja. Általában fertőzés, ételmérgezés, utazási betegség vagy a terhesség korai szakaszában jelentkező reggeli rosszullét állhat a háttérben. De mindezeken felül lehet emésztőrendszeri probléma is, például Crohn-betegség, IBS vagy hasnyálmirigy-gyulladás.
Ha a hányás 48 óránál tovább tart, illetve ha a kiszáradás jeleit tapasztalod, akkor mindenképpen keresd fel a háziorvosod. Gyermekek esetében még jobban kell figyelni, mert náluk ez az időtartam 24 órára csökken.
7.tünet: Gyakori gyomorégés
A gyomorégés általában savas reflux okozta tünet. A reflux az, amikor a gyomornedv visszaáramlik a nyelőcsőbe. Ha hetente 2 vagy több alkalommal jelentkezik a gyomorégés, akkor érdemes odafigyelned, mert a reflux károsíthatja a nyelőcsövet.
8.tünet: A széklet színének megváltozása
A széklet színe egyértelműen jelzi, ha gond van az emésztéssel.
A sárga széklet arra hívja fel a figyelmet, hogy az emésztőrendszeren túl sok zsír jut át. Ez akár a cöliákia jele is lehet.
Az élénkpiros széklet először nagyon ijesztő lehet. Első körben érdemes végiggondolnod, hogy milyen ételeket fogyasztottál, mert okozhatja ételfesték vagy például cékla is. Ha nem ez a helyzet, akkor akár annak a jele is lehet, hogy vér van a bélrendszerben. Az aranyér például a székletben lévő vér leggyakoribb forrása.
9.tünet: Fájdalom, kellemetlen érzés
A gyorsan múló, enyhe kellemetlen érzés vagy kisebb fájdalom általában nem súlyos dolgot jelez. Lehet átmeneti emésztési zavar, esetleg túlzott gázképződés. Ha azonban a fájdalom erősödik, több napig tart, lázzal, tartós hányással vagy hányingerrel, esetleg véres széklettel párosul, akkor mindenképpen érdemes felkeresned a háziorvost.
Összefoglalás
Ahogy látod a fenti tünetek mind-mind azt jelzik, hogy oda kell figyelned önmagadra. Jó hír, hogy a súlyos tünetek megjelenését mindig megelőzik az apróbb figyelmeztető jelzések, így ha tudatosan figyelsz önmagadra, akkor időben változtathatsz.
Dr. Tamási József belgyógyász szerint az első dolog, hogy fel kell deríteni, hogy mi állhat a panaszok hátterében. Érdemes apróbb életmódbeli változásokat beiktatni, például rostdús, növényi alapanyagokban gazdag étrendet, napi rendszeres testmozgást, a stressz kezelését, illetve több folyadék fogyasztását.
Ha úgy érzed, hogy mindezek mellett szeretnéd megtámogatni az emésztőrendszeredet, és ehhez természetes forrást keresel, akkor ajánljuk figyelmedbe a Ga-lexír emésztést segítő étrend-kiegészítőt.
A Ga-lexír artócsóka-kivonatot tartalmaz, amely hozzájárulhat a bélrendszer egészséges működéséhez és a megfelelő emésztési folyamatok támogatásához. Az articsókán kívül számos gyógynövényt is tartalmaz, amelyek mind-mind támogatják az emésztőrendszered működését. Az íze kellemes, további előnye pedig, hogy nem tartalmaz alkoholt és tartósítószereket sem. Akkor is nyugodtan fogyaszthatod, ha vegán vagy, mert összetevőinek köszönhetően tökéletesen illeszkedik a vegán étrendbe.