Méregtelenítő diéta lépései – a héten tovább foglalkozunk még egy kicsit az évindító fogadalmakkal, ezért megnézzük, hogy mire kell figyelned, ha a méregtelenítés mellett döntesz.
Az életmódváltás első lépései közé tartozik az emésztés rendberakása. Az emésztéssel kapcsolatban múlt héten már írtunk egy cikket (ide kattintva olvashatod), most pedig nézzük, hogyan fogj hozzá egy tisztítókúrának! Érdemes végigolvasni a cikket, mert végigvezetünk egy méregtelenítő diéta 5 lépésén is!
Minden ember egészsége és jólléte attól függ, hogy a teste mennyire távolítja el azokat méreganyagokat, amelyekkel a mindennapi élete során találkozik. Gondoljunk csak bele, hogy a kozmetikumokban, a tisztítószerekben és feldolgozott élelmiszerekben található adalékanyagok micsoda terhelést jelentenek a szervezetünk számára.
Ahhoz, hogy a testünk megszabaduljon a méreganyagoktól fontos, hogy a vastagbélben letapadt káros salakanyagokat minél előbb eltávolítsuk.
Az is nagyon fontos, hogy májunk megfelelően működjön. Valójában a máj az egyik legkeményebben dolgozó szervünk, hiszen fáradhatatlanul munkálkodik a vér méregtelenítésén, a zsír emésztéséhez szükséges epe előállításán, a hormonok lebontásán, valamint az alapvető vitaminok és ásványi anyagok, köztük a vas raktározásán.
Ha a máj működése nem optimális, akkor nem tudjuk megfelelően megemészteni az elfogyasztott ételeket, különösen a zsírokat.
Milyen kockázati tényezők veszélyeztethetik a máj működését?
Károsan befolyásolhatja például:
- az alacsony káliumszint
- erős alkoholfogyasztás
- intravénás gyógyszerhasználat
- ipari vegyszereknek és környezeti mérgeknek való kitettség
- elhízás, telített zsírokban és feldolgozott élelmiszerekben gazdag étrend
- tetoválás, piercing
- gyógyszerek
- vírusos fertőzések
- autoimmun betegség
Milyen tünetek jelezhetik, hogy probléma van a májjal?
A leggyakrabban előforduló tünetek, amelyekre érdemes odafigyelni:
- puffadás és túlzott gázképződés
- savas reflux, gyomorégés
- székrekedés
- sárgás bőr és/vagy szem
- magas vérnyomás
- hangulatingadozás, szorongás vagy depresszió
- sötét vizelet
- krónikus fáradtság
- túlzott izzadás
- rossz étvágy
Szerencsére ma már számos természetes módszert ismerünk a máj egészségének megőrzésére, illetve szükség esetén a májtisztításra.
Az alábbiakban Dr. Josh Axe májtisztító kúrájának részleteit osztjuk meg veled. Dr. Josh Axe a kiropraktika doktora, a természetgyógyászat okleveles doktora és klinikai táplálkozási szakértő, aki célul tűzte ki, hogy segíti az embereket az egészséges táplálkozási szokások kialakításában és az életmódváltásban. Nézzük, hogy mit ajánl a szakember a máj tisztításához, illetve méregtelenítéséhez.
Méregtelenítő diéta lépései
1. Káros élelmiszerek kizárása az étrendből
Ha az étrend túlnyomórészt magasan feldolgozott élelmiszerekből áll, akkor az jelentős veszélyt jelent a máj egészségére. Ilyen ételek a hidrogénezett növényi olajok, a finomított cukor, illetve a boltban kapható a kész- vagy félkész ételek.
A szakember tanácsa, hogy a feldolgozott élelmiszereket, például a szalámikat váltsuk ki otthon elkészíthető felvágottakkal. Könnyen és egyszerűen készíthetünk csirke- vagy pulykamellből olyan sülteket, amelyek hűtőben több napig elállnak, és sokkal egészségesebbek, mint a bolti szalámik. Ugyancsak jó ötlet lehet lecserélni a chipseket és egyéb feldolgozott nassolnivalókat gyümölcsre, sárgarépára vagy éppen valamilyen egészséges olajos magra.
2. Legyen a mindennapi rutin része a nyers zöldséglé fogyasztása!
Dr. Josh Axe jól tudja, hogy a legtöbb ember nem képes annyi nyers zöldséget megenni, mint amennyire a máj tisztításához szükség lenne. Éppen ezért azt javasolja, hogy készítsünk 4-5 zöldség felhasználásból turmixot, amit a nap folyamán elfogyasztunk, így könnyedén gondoskodhatunk a szükséges mennyiség beviteléről. Sőt, az összetevők arányának jó megválasztásával még olyanokat is el tudunk fogyasztani szinte észrevétlenül, amit amúgy kerülnénk.
A máj tisztításához ideális zöldségek közé tartozik a káposzta, a karfiol és a kelbimbó. De a kellemesebb ízhatás eléréséhez adhatunk hozzájuk sárgarépát, uborkát, céklát és egyéb zöld színű zöldségeket.
3. Válasszunk káliumban gazdag élelmiszereket!
A káliumban gazdag ételek segítenek csökkenteni a szisztolés vérnyomást, a koleszterinszintet és támogatják az egészséges szív- és érrendszert, emellett pedig segítik a máj tisztítását.
Kiváló választás az édesburgonya, a paradicsom, a cékla zöldje, a spenót, a bab és a banán. A banán különösen jó választás akkor, ha turmixot készítünk, mert kellemes ízének köszönhetően az olyan zöldségeket is könnyedén elfogyaszthatjuk, amelyek ízét amúgy nem kedveljük.
4. Legyen része az étrendünknek a máj!
A szarvasmarha és a csirke mája gazdag A- és B-vitaminban, folsavban, kolinban, vasban, rézben, cinkben és krómban. A máj az egyik legtápanyagdúsabb élelmiszer, amit fogyaszthatunk, ezért érdemes az étrendünk részévé tenni.
5. Válasszunk májtisztító gyógynövényeket tartalmazó étrend-kiegészítőt!
Ha úgy érezzük, hogy a fenti tanácsok közül egyik sem áll közel hozzánk, akkor választhatunk olyan gyógynövényeket tartalmazó étrend-kiegészítőt, amely támogatja az emésztőrendszer optimális működését és a méregtelenítést.
A Salus termékcsaládba tartozó Ga-lexír étrend-kiegészítő például kiváló választás. Fő összetevője az articsóka, amely magas rosttartalmának köszönhetően hozzájárulhat a bélrendszer egészséges működéséhez és a megfelelő emésztési folyamatok fenntartásához.