Barion Pixel

5 tipp a menstruációs görcsök otthoni enyhítéséhez

menstruációs görcs

Élete során szinte minden nő tapasztal valamilyen fájdalmat, kellemetlen érzést a menstruáció ideje alatt. A menstruációs görcsök is ilyenek. Mai cikkünkben olyan módszereket gyűjtöttünk össze, amelyek otthoni körülmények között is alkalmazhatók.

Miért fordulnak elő görcsök a menstruáció alatt?

A menstruáció során a méh izmai összehúzódnak és ellazulnak azért, hogy segítsék a méhnyálkahártya leválását. Időnként ezek az összehúzódások erősebbek lehetnek, ezért a nők fájdalmat érezhetnek. Nem ritka, hogy a görcsök mellett olyan tünetek is jelentkeznek, mint a hányinger, hányás, fejfájás vagy akár hasmenés.

A tapasztalatok alapján gyakoribbak az erős görcsök az első menstruáció jelentkezésekor, 20 éves kor alatt, az első gyermek születése előtt, vagy olyankor, amikor valakinek túl erős a menstruációs vérzése.

A legtöbb esetben nem szervi okok állnak a panaszok mögött, azonban néha előfordulhat, hogy myoma, gyulladás, endometriózis vagy valamilyen fogamzásgátló eszköz okoz panaszokat. Amennyiben úgy érzed, hogy a panaszaid olyan súlyosak, hogy akadályoznak a mindennapi tevékenységeid során, akkor mindenképpen egyeztess a nőgyógyászoddal, aki szükség esetén kivizsgálást javasol.

Enyhébb esetekben pedig próbáld ki a következő módszereket, amelyekkel otthoni körülmények között is enyhítheted a menstruációs görcsöket.

Otthoni tippek a görcsök enyhítéséhez!

1. Meleg borogatás

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a meleg alkalmazása, különösen a has és a hát alsó részének melegítése enyhítheti a fájdalmat. Ez a megoldás sok esetben legalább olyan hatékony lehet, mint a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók, azonban egyáltalán nem kell aggódnod a mellékhatások miatt.

Ha nincs melegvizes palackod vagy melegítőpárnád, akkor használhatsz forró törölközőt vagy készíthetsz házilag melegítő párnát. Ehhez pamutból készült kis zsákra, illetve rizsre van szükséged. Melegítsd meg a rizst például mikrohullámú sütőben, majd tedd bele a pamutzsákba és helyezd a fájdalmas részekre.

2. Masszírozás illóolajokkal

A masszírozás bizonyítottan segíti a görcsök és a fájdalom enyhítését. Ha a masszást olyan illóolajokkal egészíted ki, mint például a levendula, a borsmenta, a rózsa vagy az édeskömény, akkor tovább fokozhatod a csillapító hatást. Fontos, hogy az illóolajokat mindig hordozóolaj segítségével vidd fel a bőrre. Kiváló hordozóolaj lehet a dióolaj, a szőlőmagolaj vagy a mandulaolaj, amelyek E-vitamin tartalmuk miatt a bőrödet is ápolják.

3. Helyes étrend kialakítása

A menstruáció alatt érdemes elkerülni azokat az ételeket, amelyek puffadást és vízvisszatartást okoznak. Közülük a leggyakoribbak a zsíros ételek, az alkohol, a szénsavas üdítők, a koffein és a sós ételek.

Ezeknek az élelmiszereknek a mellőzése, illetve teljes elhagyása segíthet a görcsök enyhítésében és a feszültség csökkentésében. Helyettük válassz inkább nyugtató gyömbér vagy mentateát, esetleg citromos vizet. A menstruáció ideje alatt gyakori az édességek utáni vágy. A panaszok elkerülése érdekében válassz a csoki helyett gyümölcsöt.

A gyógynövényekkel kapcsolatban már számos kutatás és vizsgálat zajlott, amelyek igazolták a hatásukat. A kamilla például görcsoldó, ugyanis növelheti a vizelet glicinszintjét, ami segíthet enyhíteni az izomgörcsöket. Ugyancsak hatékony segítség lehet az édeskömény és a gyömbér fogyasztása a menstruációt megelőző napokban.

A gyógynövények mellett érdemes odafigyelni arra, hogy a menstruáció előtti és alatti napokban tartalmazzon az étrended sötétzöld színű, leveles zöldségeket. Ezek mind gazdagok magnéziumban és kalciumban, amelyek hozzájárulhatnak a megfelelő izomösszehúzódásokhoz, így enyhítheti a görcsöket.  

4. Mozgás, relaxáció, jóga

Mondhatnánk azt is, hogy ne görcsölj rajta! Nem elképzelhetetlen ugyanis, hogy a stressz, az állandó feszültség és a fizikai görcsök között lehet összefüggés. Éppen ezért a görcsök enyhítésében sokat segíthet, ha kezeled a stresszt és enyhíted a belső feszültséget. A testmozgás, a relaxálás vagy a jóga sokat segíthet.

5. A megfelelő vitaminok pótlása

Sokan nem gondolnak rá, de bizonyos vitaminok alacsony szintje, illetve hiánya fokozhatja az izomfeszültséget és a gyulladásokat a szervezetben.

A görcsök kialakulásában fontos szerepet játszik a prosztagladin hormon szintje, ugyanis ez idézi elő a fájdalmas méhösszehúzódásokat.  Az E-vitamin úgy enyhítheti az alhasi görcsöket, hogy segít szabályozni a prosztagladinszintet.

Gyakori jelenség az idegesség, feszültség érzése is a menstruációt megelőző időszakban, illetve az első napokban. A hangulatingadozást és az idegességet ebben a szakaszban a kalciumszint csökkenése is előidézheti, ezért érdemes ezt pótolni. Ne feledkezz meg a kalcium mellett a D-vitaminról sem, ami segít, hogy a bevitt kalcium jobban beépüljön. Ugyancsak segíthet a hangulatingadozásban a magnézium pótlása is.

A B6-vitamin is fontos lehet, ugyanis segíthet a progeszteronszint növelésében, így ellensúlyozhatja az ösztrogén dominanciát. Különösen hatékony lehet magnéziummal együtt alkalmazva.

Erős és elhúzódó vérzés esetén ne feledkezz meg a vaspótlásról sem, hiszen ha rendszeresen erős vérzéssel küzdesz, akkor megnőhet az esélye a vashiányos vérszegénység kialakulásának.

Ha úgy érzed, hogy nem tudod a mindennapi étkezéseid során biztosítani ezeknek a vitaminoknak a megfelelő szintjét, akkor válassz természetes alapú étrend-kiegészítőket.

B-vitamin pótlására a B-vitamin komplexet ajánljuk, amely egy természetes alapú étrend-kiegészítő szirup B1, B2, B3, B6, B7 és B12-vitaminokkal. 100%-ban vegán, glutén-, laktóz-, élesztő- és alkoholmentes.

A Salus termékcsaládba tartozó Saludynam étrend-kiegészítő pedig természetes és biztonságos formában segít neked pótolni a hiányzó kalciumot, magnéziumot és D-vitamint.

Vaspótlásban pedig elsőszámú segítőd a Floradix Kräuterblut szirup vassal és vitaminokkal. Ha gluténérzékenységgel küzdesz, akkor pedig válaszd a Floradix Floravital étrend-kiegészítő szirupot, amely szintén vasat és vitaminokat tartalmaz, de 100%-ban gluténmentes.

Shopping Cart