Barion Pixel

9+1 újévi szokás a hosszabb életért!

újévi szokások, új év, egészséges szokások

Sokan azt gondolják, hogy a várható élettartamot jelentős részben a genetika határozza meg. Pedig ma már kutatásokkal is alá tudják támasztani, hogy a tápláló étrend és a rendszeres testmozgás megnövelheti, míg például a túlevés, a mozgásszegény életmód és a túlzott alkoholfogyasztás lerövidítheti az élettartamot. Ma abban szeretnénk segíteni, hogy milyen szokásokat érdemes az új évben a mindennapjaid részévé tenni, ha te is hosszú és egészséges életet szeretnél élni. Nézzük!

1. Kerüld a túlevést!

A kalóriabevitel és a hosszú élettartam közötti kapcsolat sokakat foglalkoztat. Készültek olyan kutatások, amelyek során összefüggést figyeltek meg az alacsony kalóriabevitel, a hosszabb élettartam és a betegségek alacsonyabb valószínűsége között.

Fontos azonban, hogy ne ess túlzásokba, mert a hosszútávon végzett túlzott kalóriamegvonásnak ugyanolyan káros hatásai lehetnek, mint a túlevésnek. Igyekezz elérni az ideális testsúlyodat, szükség esetén ehhez csökkentsd a bevitt kalória mértékét, majd a súlytartásnál törekedj a jó minőségű, változatos és egészséges étrendre.

2. Egyél több diót!

Számos tanulmány kimutatta, hogy a dió jótékony hatással van a szívbetegségekre, a magas vérnyomásra, a testben lévő gyulladásokra, a cukorbetegségre és a metabolikus szindrómára. A dió ugyanis gazdag fehérjében, rostban, antioxidánsokban és hasznos növényi vegyületekben. Sőt, számos vitamin és ásványi anyag, például réz, magnézium, kálium, folsav, niacin, illetve B6- és E-vitamin nagyszerű forrása.

3. Növeld a növényi eredetű alapanyagokat az étrendedben!

A sokféle növényi élelmiszer, például a gyümölcsök, a zöldségek, az előbb említett diófélék és egyéb magvak, a teljes kiőrlésű gabonák és a babfélék fogyasztása csökkentheti a betegségek kialakulásának kockázatát és növelheti a várható élettartamot. Ennek oka, hogy a növényi élelmiszerek gazdagok tápanyagokban és antioxidánsokban, mint például polifenolokban, karotinoidokban, folsavban és C-vitaminban.

4. Legyél fizikailag is aktív!

Nem újdonság, biztosan hallottad már többször is, ám mégis úgy tűnik, hogy nem lehet eléggé hangsúlyozni a fizikai aktivitás szerepét az egészséges életmódban, illetve a hosszú élettartam elérésében. Akár már napi 15 perc aktív testmozgás is pozitív hatással lehet az egészségedre, de az ideális az lenne, ha elérnéd a heti 150 perc edzést.

Erős immunrendszer
egész évben

5. Hagyd abba a dohányzást!

Ha rendszeresen dohányzol, akkor csökkentsd a dohányzás mértékét. Sőt, a legjobb az lenne, ha teljes mértékben le tudnál szokni a dohányzásról, mert a dohányzás szorosan összefügghet egyes betegségek kialakulásával, illetve a korai halálozással.

Készült olyan tanulmány, ami arról számolt be, hogy az emberek, akik dohányoznak akár 10 évet is elveszíthetnek, és háromszor nagyobb valószínűséggel halnak meg idő előtt, mint azok, akik soha nem szívtak el egyetlen szál cigarettát sem. Ne feledd, soha nem késő abbahagyni!

6. Mérsékeld az alkoholfogyasztást!

Az ünnepi időszakban a megszokottnál többször kerülhet alkohol tartalmú ital az asztalra. Az ünnepek elmúltával azonban figyelj arra, hogy csökkentsd ezek fogyasztását, mert a szakemberek szerint a súlyos alkoholfogyasztás összefügghet a máj-, a szív- és a hasnyálmirigy-betegségekkel, valamint a korai halálozás megnövekedett kockázatával.

A mérsékelt fogyasztás a nők esetében a naponta 1-2 vagy kevesebb, illetve hetente 7 egység elfogyasztását jelenti. Míg férfiak esetében napi 3, illetve heti 14 egység alatt kell tartani az alkoholos italok mértékét.

Szeretnénk hangsúlyozni, hogy egyetlen szakirodalom sem fogalmaz úgy, hogy a mértékletes ivás jobb, mint az alkohol teljes mellőzése. Nagyon fontos, hogy ezek az irányelvek elsősorban azokra vonatkoznak, akik az említett mennyiségnél többet fogyasztanak. Nem arra szeretnénk ösztönözni, hogy kezdd el az alkoholfogyasztást, ha egyáltalán nem fogyasztasz alkoholt, hanem arra, hogy csökkentsd a mértékét, ha eddig rendszeresen fogyasztottál.

7. Ügyelj a lelki egészségedre is!

A boldogság érzése megnövelheti az élettartamot. Egy kutatás szerint ugyanis a boldogabb embereknél 3,7%-kal csökkent a korai halálozás egy 5 éves vizsgálati időszak alatt.

8. Kerüld a stresszt és a szorongást!

Ma már pontosan tudjuk, hogy az állandó stressz és szorongás jelentősen lerövidítheti az élettartamot. Egy tanulmány szerint például a stressztől vagy szorongástól szenvedő nők akár kétszer nagyobb valószínűséggel halnak meg szívbetegségben, szélütésben vagy tüdőrákban. De hasonló statisztikákat figyelhetünk meg férfiak esetében is.

A stressz csökkentése érdekében tűzd ki célként az új évre, hogy megismerkedsz többféle stresszkezelési technikával és igyekszel a mindennapjaid részévé tenni azok alkalmazását. A fizikai aktivitás, a jóga, a pilates vagy akár a meditáció is segíthet. Ismerd meg önmagad és tudd meg, hogy melyikben érzed a legjobban magad.

9. Alakíts ki jó alvási szokásokat!

Az alvás kulcsfontosságú a sejtműködés szabályozásában és a szervezet gyógyulásában. A legideálisabb az lenne, ha minden nap ugyanabban az időben tudnál lefeküdni és felkelni. Itt is fontos, hogy megtaláld az arany középutat, mert a túl sok és a túl kevés alvásnak is lehetnek káros hatásai.

Egy tanulmány szerint például az éjszakai 5-7 óránál kevesebb alvás 12%-kal nagyobb kockázatot jelent a korai halálozással kapcsolatban, míg az éjszakai 8-9 óránál hosszabb alvás akár 38%-kal is csökkentheti az élettartamot.

A túl kevés alvás elősegítheti a gyulladást, és növelheti a cukorbetegség, a szívbetegség és az elhízás kockázatát. Másrészt a túlzott alvás pedig összefügghet a depresszióval és más egyéb egészségügyi problémákkal.

A szakemberek szerint az ideális alvásmennyiség egy átlagos felnőtt számára 7-8 óra alvást jelent.

+ 1. Figyelj oda a megfelelő vitamin- és ásványi anyag bevitelre!

Ma már egyáltalán nem titok, hogy a hosszú élet egyik alapfeltétele a változatos és egészséges étrend. Válassz olyan alapanyagokat, amelyek vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok, kerüld a többszörösen feldolgozott és adalékanyagokkal dúsított élelmiszereket. Törekedj arra, hogy minél több zöldséget, gyümölcsöt és jó minőségű húsféléséget fogyassz. Részesítsd előnybe a csirke- és a pulykahúst, valamint tartalmazzon az étrendet minél több halat.

Ha viszont úgy érzed, hogy nehézséget okoz számodra bevinni a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat, akkor pedig válassz természetes összetevőket tartalmazó, adalékanyagoktól mentes, megbízható étrend-kiegészítőt.

A Floradix ImmunErő étrend-kiegészítő szirup például kiváló választás, mert amellett, hogy számos értékes vitamint és ásványi anyagot tartalmaz 100%-ban természetes alapanyagokból készül. A válogatott gyógynövények vizes kivonata mellett tartalmaz még echinaceát és gyümölcslé koncentrátum keveréket is. Íze kellemes gyümölcsös, folyékony állagának köszönhetően pedig könnyen és kényelmesen fogyasztható.

A Floradix ImmunErő rendszeres fogyasztásával gondoskodhatsz a D-, a C-, a B12- és a B6-vitaminokról, sőt a benne található szelén, cink és echinacea az immunrendszered megfelelő működését is támogatja.

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20395504
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257681/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24847854
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20458092
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17125535
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4121755/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3547248/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22336255

http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2199189

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19013760
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4067693/

Szeretnénk felhívni a figyelmedet arra, hogy az étrend-kiegészítők nem helyettesítik a változatos és vegyes étrendet. Az oldalon található cikkeinkkel a célunk az információközlés és a tájékoztatás, semmilyen körülmények között nem szeretnénk azt sugallni, hogy étrend-kiegészítő fogyasztása nélkül nagyobb valószínűséggel fordulnak elő a betegségek, illetve nem őrizhető meg az egészség. Kérünk, hogy bármilyen egészségügyi panasz esetén első lépésként konzultálj kezelőorvosoddal és az ő ajánlása szerint járj el.  

Shopping Cart