„A magnézium mire jó?” – kérdezte nemrég egyik olvasónk. Mivel már több hasonló kérdést is kaptunk, ezért úgy gondoltuk, hogy egy blogbejegyzés formájában válaszoljuk meg. Bízva abban, hogy számodra is hasznos lesz!
Nézzük tehát, hogy a magnézium mire jó!
Mi az a magnézium?
Mielőtt megnéznénk, hogy a magnézium mire jó, beszéljünk arról röviden, hogy mi is az a magnézium.
A magnézium olyan ásványi anyag, amely elengedhetetlen az izmok, az idegek és a csontok egészségének megőrzése szempontjából. Ha hosszú időn keresztül nem jut elegendő magnéziumhoz a szervezeted, akkor nagyobb lehet az olyan egészségügyi problémák kockázata mint a szívroham, a stroke, a cukorbetegség vagy a csontritkulás.
A magnézium mire jó?
A magnézium számos létfontosságú folyamathoz szükséges, mint például:
- az izmok és az idegek megfelelő működése
- a vércukorszint és a vérnyomás megfelelő szinten tartása
- a fehérjék, a csontok és a DNS előállítása
Milyen szövődményei lehetnek a magnéziumhiánynak?
Az alacsony magnéziumszint idővel problémákhoz vehethet. Ha nem gondoskodsz a megfelelő bevitelről, akkor más tápanyagok, például a kalcium és a kálium, felszívódásában is zavar keletkezhet.
Ha nincs elég magnézium a szervezetedben, akkor olyan tünetek jelentkezhetnek, mint például:
- fejfájás
- étvágytalanság
- hányinger és hányás
- fáradtság és gyengeség
Nem ritka magnéziumhiány esetén az alvászavar, illetve a fájdalmas izomgörcs, ami akár éjszaka is jelentkezhet.
Súlyosabb esetben:
- zsibbadás
- bizsergés
- izomgörcsök és rohamok
- rendellenes szívritmus
A magnéziumhiányos embereknél nagyobb a kockázata annak, hogy kialakul:
- magas vérnyomás
- szívbetegség
- stroke
- 2-es típusú cukorbetegség
- csontritkulás
- migrén
Hogyan gondoskodhatsz a megfelelő magnézium-bevitelről?
Szerencsére nincs nehéz dolgod, ha szeretnél több magnéziumot magadhoz venni. Könnyedén megteheted, ha odafigyelsz egy kicsit a táplálkozásodra. Magas magnéziumtartalmú élelmiszerek közé tartoznak például:
- a zöld leveles zöldségek
- hüvelyesek
- diófélék és magvak
Mennyi magnéziumra van szükséged?
A szükséges magnézium mennyiséget befolyásolja az életkor, a nem és az életszakasz is. Dr. Mikulán Rita sportorvos egy online magazinban megjelent cikkében úgy fogalmaz, hogy az aktív életmódot élők számára kimondottan javasolt a magnézium pótlása. Nem csak élsportolóknak lehet szükségük rá, hanem annak is, akik hetente aktívan mozog 4-5 alkalommal. Ugyancsak magnéziumpótlásra szorulnak a szakember szerint azok is, akik minden nap nehéz fizikai munkát végeznek.
Dr. Mikulán Rita kihangsúlyozza, hogy a felnőttkori magnézium szükséglet egészséges emberek számára 300-350 mg naponta. De bizonyos élethelyzetekben, mint például terhesség, szoptatás, intenzívebb fizikai megterhelés, ez az ajánlott mennyiség 450 mg is lehet. A szakember azt javasolja, hogy a pontos mennyiség meghatározásához alkalmazzuk az 5-6 mg/testtömeg kg ajánlást.
Túladagolható-e a magnézium?
A szakember szerint a túladagolás egészséges emberek esetében nagyon ritka. Csak olyankor fordulhat elő, amikor az említett mennyiségekhez képest extrém mennyiségű bevitel történik. Ideális esetben a vese kiválasztja a többletet.
Ha mégis túl sok magnéziumot fogyasztasz, akkor azt a szervezet gyengeséggel, hányingerrel jelzi. Súlyos esetben légzésbénulás vagy szívmegállás következhet be.
Hogyan állapítható meg a magnéziumhiány?
Ha a fenti tünetek alapján arra gyanakszol, hogy alacsony a magnézium szintje a szervezetedben, akkor érdemes felkeresned a háziorvost. Ha ő indokoltnak látja, akkor egy vérvizsgálattal ellenőriztetheti a szervezeted magnéziumszintjét, és szükség esetén kezelést javasol.
Ha nincsenek egyértelmű tüneteid, de szeretnéd megelőzni a magnéziumhiányt, akkor két dolgot is tehetsz. Egyrészről megnövelheted az étrendedben a magnéziumban gazdag ételek fogyasztását, vagy pedig természetes étrendkiegészítők segítségével emelsz a magnéziumbeviteleden.
A fentieken kívül kiváló magnéziumforrás még az avokádó, az étcsokoládé, a tofu, a teljes kiőrlésű gabona, a halak közül a laposhal, a lazac vagy a makréla, illetve a gyümölcsök közül a banán.
Ha azonban úgy érzed, hogy nincs időd vagy lehetőséged ilyen szempontból összeállítani az étrendedet, akkor válassz természetes alapanyagokból készült étrend-kiegészítőt.
Nagyszerű választás például a Floradix Magnézium gyógynövénykivonatokból és gyümölcssűrítményekből készült étrend-kiegészítő szirup, amelynek rendszeres fogyasztásával könnyen és kényelmesen gondoskodhatsz a szükséges magnézium-kiegészítésről.
Külön kiemelném, hogy a Floradix Magnézium szirup a magnéziumot oldott formában tartalmazza, ezért gyorsabban szívódhat fel az emésztőrendszerben. Nem tartalmaz alkoholt, élesztőt, laktózt, sőt mivel teljesen gluténmentes, ezért gluténérzékenység esetén is nyugodtan fogyasztható.