Barion Pixel

Kalcium a terhesség alatt – Mennyit érdemes fogyasztani?

kalcium, terhesség, kalciumfogyasztás terhesség alatt, várandósság kalcium,

A magzat a fejlődése során az anyukája szervezetéből nyeri a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat. Éppen ezért kismamaként még jobban oda kell figyelned magadra, hogy a kisbabád egészsége mellett a sajátodéról is gondoskodni tudj. A kalcium az egyik legfontosabb ásványi anyag a terhesség alatt. Nézzük, hogy miért és mennyit szükséges fogyasztanod belőle!

Miért van szükség kalciumra a terhesség alatt?

A fejlődő kisbabának kalciumra van szüksége az erős csontok és fogazat felépítéséhez. Ezen kívül a kalciumnak fontos szerepe van még a szív- és idegrendszer, valamint a megfelelő izomzat növekedésében. A megfelelő mennyiségű kalcium bevitele különösen fontos lehet a terhesség utolsó három hónapjában, amikor a baba gyorsan növekszik.

Ha a terhesség alatt nem viszel be elegendő kalciumot, akkor a kisbaba a fejlődéséhez szükséges mennyiséget a te csontjaidból vonja ki. Ennek pedig hosszú távon súlyos következményei lehetnek.

Mennyi kalciumra van szükséged a terhesség alatt?

Dr. Nagyházi Orsolya szülész-nőgyógyász szakorvos egy online magazinban megjelent cikkében arra hívja fel a figyelmet, hogy a terhesség ideje alatt jelentősen fokozódik a kismama vitamin- és ásványianyag-szükséglete. Iránymutatása szerint a terhesség alatt 1200 mg/nap kalciumra van szükség, de nem szabad elfelejteni, hogy ezalatt az idő alatt a szervezet magnéziumigénye is fokozódik.

Prof. Dr. Ács Nándor a SOTE II. sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának igazgatója pedig azt emeli ki egy online magazinban, hogy a kalcium mellett a D-vitamin kiegészítésére is érdemes odafigyelni. Ma már sokat beszélnek róla a szakemberek, hogy a tél végére a magyar lakosság 95%-a D-vitamin-hiányban szenved, ami különösen igaz lehet a kismamákra, náluk ugyanis a terhesség miatt akár 15%-kal is emelkedhet a D-vitamin-igény.

A professzor kiemeli, hogy a várandósság alatti D-vitamin-hiány jelentős mértékben növelheti az 1-es típusú cukorbetegség kialakulását az újszülöttnél. Ha pedig hiányzik a D-vitamin, akkor a kalcium sem tud beépülni a csontokba. A terhesség második felében a csontok növekedéséhez óránként 13 mg kalciumot használ fel a baba szervezete, amely másfélszeresére növeli az anya kalciumszükségletét és vele együtt jelentősen megemeli a D-vitamin-szükségletet is.

Fontos, hogy a kisbaba megszületése után is figyelj a kalciumbevitelre, hiszen neked is szükséged van erre az ásványi anyagra a csontjaid megerősítéséhez és a csontritkulás megelőzéséhez.

A legjobb kalciumtartalmú ételek terhesség alatt

A tej és más tejtermékek a legfontosabb kalciumforrások. De rajtuk kívül is bőven akad olyan étel, amelyből válogathatsz, ha szeretnéd megnövelni a kalciumfogyasztásodat. Vadai Mónika természetgyógyász egy kismamáknak szóló online magazinban a következő forrásokat ajánlja:

  • lazac és szardínia
  • zöld leveles zöldségek (különösen a petrezselyem és a mángold)
  • brokkoli
  • füge
  • olajos magvak (főleg a mandula, a napraforgómag és a szezámmag)
  • sörélesztő és melasz
  • algák

A természetgyógyász is kiemeli, hogy a kalcium megfelelő felszívódásához D-vitaminra is szükség van. Illetve a felszívódást növelheti a sportolás is. Ha korábban még nem sportoltál, akkor semmiképpen ne a terhesség alatt kezdj bele új, ismeretlen sportágakba, hanem részesítsd előnybe a sétát és a lassú kocogást. Mindenféle új mozgásforma elkezdése előtt feltétlenül egyeztess a kezelőorvosoddal is.

Mi gátolja a kalcium felszívódását?

A kalciumforrások mellett kiemelten fontos, hogy beszéljünk azokról az ételekről is, amelyek gátolhatják a kalcium felszívódását. Hiába növeled meg ugyanis a bevitt kalcium mennyiségét, ha az nem tud megfelelően hasznosulni. Éppen ezért kerüld el, illetve minimalizáld az alábbiak fogyasztását:

  • szénsavas üdítők, tartósított húsok (magas foszfortartalom miatt)
  • spenót, spárga, rebarbara (oxálsavtartalmuk miatt)
  • kávé és tea (koffeintartalmuk miatt)

Érdemes továbbá kerülni a túlzott cukor-, fehérje- és zsiradékbevitelt is.

Szükség van kalcium-kiegészítésre a terhesség alatt?

A kalciumszükséglet kielégítésének legjobb módja az egészséges és kiegyensúlyozott étrend. Ám abban az esetben, ha nem szereted a magas kalciumtartalmú ételeket, szükség lehet kiegészítésre. A kalcium hiányát a szervezeted is jelezheti, ugyanis a töredező, fehér foltos körmök, a nehéz elalvás, a fokozott idegesség, a vérnyomás- és a koleszterinproblémák mind-mind figyelmeztető jelek lehetnek.

Ha úgy érzed tehát, hogy étkezéseid során nem tudod biztosítani a szükséges kalciumot, akkor választhatsz étrend-kiegészítőt is, amelyekkel könnyen és kényelmesen tudod bevinni a hiányzó mennyiséget. Terhesség alatt érdemes olyat választanod, amely természetes összetevőkből készül, hiszen így nem terheled a szervezetedet méreganyagokkal.

A Saludynam étrend-kiegészítő szirup jó választás lehet, mert természetes alapanyagok, egészen pontosan gyógynövények és gyümölcskoncentrátumok felhasználásával készül. Folyékony állagának köszönhetően könnyen és biztonsággal bevehető, így rendszeres fogyasztásával gondoskodhatsz a szükséges kalcium bevitele mellett a magnézium és a D-vitamin beviteléről is.

A Saludynam étrend-kiegészítő szirup nem tartalmaz alkoholt, tartósítószert, mesterséges színező- és aromaanyagokat. Gluténmentes, laktózmentes, vegetáriánusok számára is alkalmas.

Szeretnénk felhívni a figyelmedet arra, hogy az étrend-kiegészítők nem helyettesítik a változatos és vegyes étrendet. Az oldalon található cikkeinkkel a célunk az információközlés és a tájékoztatás, semmilyen körülmények között nem szeretnénk azt sugallni, hogy étrend-kiegészítő fogyasztása nélkül nagyobb valószínűséggel fordulnak elő a betegségek, illetve nem őrizhető meg az egészség. Kérünk, hogy bármilyen egészségügyi panasz esetén első lépésként konzultálj kezelőorvosoddal és az ő ajánlása szerint járj el.  

Shopping Cart