A magnézium nagyon fontos ásványi anyag a szerveztünk számára. Számos folyamatban szerepet játszik, befolyásolhatja például a hangulatot, a hormonszintet és a csontozat egészségére is hatással lehet. A hölgyek számára különösen fontossá válik a változókorban. Nézzük, hogy miért!
A változókor vagy más néven menopauza a nők életének természetes szakasza, amely átlagosan 51–52 éves korban következik be, bár előfordulhat több évvel előtte vagy utána is. Jellemzője a menstruáció elvesztése, valamint olyan tünetek, mint például:
- hőhullámok
- alvási nehézségek
- súlygyarapodás
- csont- és izomtömeg csökkenése
- hormonok szintjének változása
Az egészséges testsúly, illetve a csontok és izmok erősségének megőrzése miatt fontos, hogy odafigyeljünk ezekre a tünetekre és szükség esetén kérjük szakorvos segítségét.
Magnézium hatása a csontokra
A magnézium körülbelül 60%-a a csontokban raktározódik, és döntő szerepet játszik a csontritkulás megelőzésében. A csontritkulás, amelyet alacsony csontsűrűségként határoznak meg, a posztmenopauzában lévő nők 10-30%-át érinti. Ez az arány az életkorral fokozódhat.
A fiataloknál a csontok gyorsabban és hatékonyabban épülnek újjá. A változókor során azonban az ösztrogénszint csökken, ami egyes esetekben csontvesztéshez vezethet. Ennek eredményeként a csontok gyorsabban bomlanak le, mint ahogy újjáépülnek, ami legyengült, porózus csontokhoz vezet.
A magnéziumhiány nagymértékben összefügghet a csontok porózussá válásával (csontritkulással), mivel a magnéziumnak fontos szerepe van a porcok és a csontok állapotának megőrzésében.
Sőt, úgy tűnik, hogy az alacsony magnézium csökkenti az oszteoblasztok aktivitását, amit más néven csontfaló sejteknek is neveznek, és fokozza a gyulladást, ezáltal a csontok idővel gyengébbek lehetnek.
Magnézium hatása a változókor tüneteire
Dr. Zatik János szülész-nőgyógyász szakorvos honlapján arról ír, hogy a változókor vagy más néven menopauza alaptünetei közé tartoznak például a hőhullámok, az izzadás, a borzongás, a hidegrázás, a zsibbadás, a bizsergető érzés, az álmatlanság, az alvászavarok, az alváshiány, az ingerültség, a túlérzékenység, a gyors hangulatváltozások, a depressziós hangulat, a fejfájás, az idegesség, a türelmetlenség, az emlékezet-kimaradás és a libidó csökkenése.
A szakember úgy gondolja, hogy a változókor kezelése 3 fő csoportra osztható:
- életmódbeli változtatások
- vitaminkiegészítés
- hormonkezelés
Kiemeli, hogy az első pont különösen fontos, hiszen ennek hosszú távú hatása is van. Nem csupán a változókor tüneteinek enyhítése miatt érdemes egészséges életmódbeli szokásokat kialakítani, hanem a teljes egészség megőrzése miatt is. Felhívja a figyelmet arra, hogy még ebben az időszakban sincs késő elkezdeni a rendszeres testmozgást. Bár ha korábban semmit nem mozogtunk, akkor legyünk körültekintőek és konzultáljunk szakemberrel a megfelelő mozgásforma kiválasztásához.
Már néhány életmódbeli változtatás is előnyös lehet. Például válasszuk a gyaloglást vagy a biciklizést az autó helyett, esetleg a lépcsőzést a lift helyett.
Érdemes odafigyelni a megfelelő táplálkozásra is. Törekedjünk egészséges, rostdús étrend kialakítására, illetve kerüljük a túlzott szénhidrát és zsírfogyasztást. Egy sokak által bevált trükk nálunk is hatékony lehet: válasszunk kisebb tányérokat, így jobban tudjuk kontrollálni az elfogyasztott mennyiséget anélkül, hogy hiányérzetünk lenne.
Az étrendünket úgy állítsuk össze, hogy vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag legyen. A magnéziumnak, a D-vitaminnak és a kalciumnak kiemelkedő szerepe lehet ebben az időszakban.
Egyes kutatások úgy vélik, hogy a magnézium fogyasztásának olyan pozitív hatásai lehetnek, mint például:
- alvásminőség javulása
- a depresszió és a szorongás kockázatának csökkentése
- a szív egészségének védelme
Magnéziumforrások a változókorban lévő nők számára
A magnézium számos élelmiszerben megtalálható, így könnyedén beépíthető az étrendben. Kiváló forrása például:
- zöld leveles zöldség (spenót, mángold)
- zabpehely
- teljeskiőrlésű gabona
- barna rizs
- hal (makréla, lazac)
- brokkoli
- bab
- banán
- mandula, kesudió
- avokádó
Annak ellenére, hogy sok magnéziumban gazdag ételünk van, mégis előfordulhat, hogy szükség van kiegészítésre. Ennek egyik oka, hogy az emberek túl sok feldolgozott élelmiszert fogyasztanak, amelyek kevés vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak.
Ha úgy érzed, hogy te sem tudod étkezéseid során biztosítani a szükséges magnéziumot, akkor választhatsz magnézium tartalmú étrend-kiegészítőt. Ha szereted a természetes dolgokat, akkor a Salus Magnézium szirup neked készült. Összetevői között gyógynövénykivonatokat és gyümölcssűrítményeket találsz, és mivel oldott formában tartalmazza a magnéziumot, ezért a felszívódása is gyorsabb. Nem tartalmaz alkoholt, tartósítószert, színezéket és mesterséges aromát. Glutén-, és laktózmentes termék, sőt még akkor is nyugodtan fogyaszthatod, ha vegetáriánus vagy.