Barion Pixel

5 kulcsfontosságú tápanyag gluténérzékenyeknek

legfontosabb tápanyagok gluténérzékenyként, gluténérzékenység étkezés, vitaminok gluténérzékenyeknek

Gluténérzékenyként nagy kihívásnak tűnhet változatos, vegyes, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrendet kialakítani. Mostani cikkünkben szeretnénk segíteni, hogy olyan ételek kerüljenek az asztalodra, amelyek biztosítják számodra 5 kulcsfontosságú tápanyag bevitelét, akkor is, ha gluténérzékeny vagy.

Ha kiderül, hogy valamilyen érzékenységgel vagy kénytelen együtt élni, akkor komoly kihívásokkal nézhetsz szembe. Nincs ez másképp a gluténérzékenység esetén sem. Alaposan meg kell válogatnod az étrendedbe kerülő alapanyagokat azért, hogy vigyázz az egészségedre. Nézzük, hogy melyik az az 5 kulcsfontosságú tápanyag, amelyre mindenképpen szükséged van és milyen forrásból juthatsz hozzájuk!

1. B-vitaminok

A B6-vitaminra szükség van a fertőzések leküzdéséhez, a normál idegműködés fenntartásához és az oxigén szállításához. Sajnos gyakori, hogy a gluténmentes diéta összetevői között alacsony a B6-vitamint tartalmazó ételek aránya, ezért az ilyen diétát követő embereknél megnőhet a B6-vitamin-hiány kockázata.

Szerencsére sokféle étel van, amelyekkel beviheted ezt a fontos tápanyagot. Itt van például a csicseriborsó, amely egyetlen csésze mennyiséggel képes a napi szükséges B6-vitamin mennyiség közel felét biztosítani a szervezeted számára. Fogyaszthatod a salátádhoz adagolva, de készíthetsz humuszt is a felhasználásával, amely tápláló reggeli lehet a rohanó hétköznapokban.

További forrásai a B6-vitaminnak a banán, a tonhal, a lazac, a pulyka és a csirkehús.

A B12-vitamin segít fenntartani az idegrendszer megfelelő működését, és fontos szerepe van az állandó fáradtságérzés leküzdésében. Kutatások kimutatták, hogy a cöliákiában szenvedők jelentős része nem jut elegendő B12-vitaminhoz, ezért alakulhat ki náluk ez a jellemző tünet. Ha te is ettől szenvedsz, akkor illeszd be az étrendedbe a húst, a halakat és a tejtermékeket.

B-vitamin Komplex

B-vitamin Komplex olyan B-vitaminokat tartalmaz (B1, B2, B3, B6, B7 és B12) melyek hozzájárulhatnak a normál energiafelszabadító anyagcsere folyamatokhoz, a fáradtság és kimerültség csökkentéséhez, az idegrendszer egészséges működéséhez.

A B1-vitamin támogathatja a szív működését, a B6 és a B12-vitaminok pedig a vörösvértestek képződést és az immunrendszer normál működését. A B3- és a B7-vitaminok segíthetik a fizikális funkciókat, valamint az egészséges bőr megőrzését.

Használata javasolt aktív életmódot folytatóknak, illetve mindazoknak, akiknél ezen összetevők hiánya fennáll. Különösen ajánlott vegetáriánus és vegán életmódot folytatóknak.

2. Folsav

A folsavat leggyakrabban a születési rendellenességek megelőzésében betöltött szerepe miatt emlegetjük. De ne gondold, hogy csak a várandósság alatt fontos. Minden embernek szüksége van rá azért, hogy a segítse a szervezetet az új sejtek létrehozásában.

Ha úgy érzed, hogy kevés az étrendedben a folsav, akkor először a sötét zöld színű, leveles zöldségeket vedd le a polcról. A spenótban, a spárgában és a kelbimbóban rengeteg található ebből az értékes tápanyagból, de ne feledkezz meg a zöldborsóról és a brokkoliról sem.

Ha nassolnivalóra vágysz, akkor pedig válaszd a földimogyorót, ami szintén tartalmaz folsavat.

3. D-vitamin

A napfény-vitaminként is ismert D-vitamin szintén kulcsfontosságú az egészség megőrzéséhez. Tanulmányok kimutatták, hogy a cöliákiában szenvedők különösen hajlamosak lehetnek a D-vitamin-hiányra, ezért ennek megfelelő bevitelére érdemes nagy figyelmet fordítanod.

Azt ma már jól tudjuk, hogy a D-vitamin legjobb természetes forrás a biztonságos napozás, ám a téli hónapokban ez kevésbé megoldható. Ez az oka, hogy a lakosság nagy része amúgy is D-vitamin-hiánnyal küzd a tél végére.

Sajnos kevés élelmiszer tartalmaz D-vitamint, de ha mégis szeretnéd étkezésed során pótolni, akkor fogyassz gyakran halat, például lazacot vagy kardhalat.

4. Kalcium

Ha rendszeresen fogyasztasz tejterméket, akkor gluténmentes diéta alatt is biztosítani tudod a szükséges kalcium jelentős részét a szervezeted számára. Ha azonban nagyon szigorú diétát folytatsz, és megpróbálod a tejtermékeket is kiiktatni az életedből, akkor más forrásból kell biztosítanod a kalciumot azért, hogy megőrizd csontjaid és fogaid egészségét, valamint megelőzd a csontritkulást.

Gluténmentes diéta esetén választhatod például a tofut, ami kiváló kalciumforrás. Bár a kalciumtartalmuk eltérő lehet, ezért mindig alaposan nézd meg a termék címkéjét.

dr. Balaicza Erika belgyógyász, természetgyógyász főorvos közösségi oldalán arról ír, hogy a gluténmentes diétába illeszthető lisztek közül az amarántliszt biológiai hasznosulását tekintve a legjobb kalciumforrás. De a kalciumon kívül bőségesen találhatók benne vitaminok is, mint például riboflavin-, niacin- és tokoferol, illetve B1-, B2- és E-vitamin, valamint aszkorbinsav (C-vitamin). Az amarántliszt mellett ugyancsak fontos kalciumforrás a szezámmagliszt.

A doktornő a kalciumhiány megelőzésére pedig a lenmaglisztet ajánlja, mert a benne található omega-3 zsírsavak elősegíthetik a kalcium felszívódását, így csökkenthetik a csontritkulás kialakulásának kockázatát.

5. Vas

A vas létfontosságú, úgynevezett esszenciális tápanyag, ami azt jelenti, hogy a szervezt számára nélkülözhetetlen, de mivel önmaga nem képes előállítani, ezért beviteléről neked kell gondoskodni.  Vas hiányában a szervezetben zavart szenved a vérképzés, illetve csökken az egészséges vörösvérsejtek száma, amelyeknek az a feladata, hogy oxigént juttassanak a szövetekhez.

A vérszegénység sajnos a cöliákia gyakori tünete lehet, ezért ha cöliákiában szenvedsz, akkor az átlagosnál jobban odafigyelned a vasbevitelre. Szerencsére nem nehéz megfelelő étrendet kialakítani, hiszen a húsféleségek gazdagok ebben az értékes tápanyagokban.

Ha azonban a gluténmentes diétád mellett vegetáriánus étrendet is követsz, akkor azért nehezebb helyzetben vagy. Ilyenkor legyen az étrended gazdag hüvelyesekben és leveles zöldségekben, illetve szükség esetén válassz vastartalmú étrend-kiegészítőt.

De légy körültekintő! Olyan étrend-kiegészítőt válassz, ami gluténmentes!

A Floradix Floravital étrend-kiegészítő szirup például ilyen, úgyhogy ezt nyugodtan fogyaszthatod gluténérzékenység esetén. Nem csak vasat, hanem B1-, B2-, B6– és B12-vitaminokat is tartalmaz, amelyek hozzájárulhatnak a normál vörösvértest- és hemoglobin képződéshez. Sőt, még C-vitamint is, ami pedig fokozza a vas felszívódását.

Kräuterblut szirup és Floravital szirup

A Floradix Kräuterblut szirup illetve a Floradix Floravital szirup táplálékkiegészítő szerves kötésű vasat, B1-, B2-, B6-, B12- és C-vitaminokat tartalmaz, melyek hozzájárulhatnak a fáradtság és a kimerültség csökkentéséhez, valamint részt vesznek a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokban. Ezenkívül a vas, valamint a B6- és a B12-vitaminok hozzájárulhatnak a normál vörösvértest- és hemoglobin képződéshez. A C-vitamin fokozza a vas felszívódását.

A Floradix Kräuterblut szirup nem tartalmaz alkoholt, tartósítószert, színező- vagy mesterséges aromaanyagokat, laktózmentes és vegetáriánusok számára is alkalmas.

A Floradix Floravital szirup nem tartalmaz alkoholt, tartósítószert, mesterséges színező- és aromaanyagokat, laktózmentes, élesztőmentes, gluténmentes, vegetáriánusok és vegánok számára is alkalmas.

A cikkben szereplő tanulmányok forrása:

Szeretnénk felhívni a figyelmedet arra, hogy az étrend-kiegészítők nem helyettesítik a változatos és vegyes étrendet. Az oldalon található cikkeinkkel a célunk az információközlés és a tájékoztatás, semmilyen körülmények között nem szeretnénk azt sugallni, hogy étrend-kiegészítő fogyasztása nélkül nagyobb valószínűséggel fordulnak elő a betegségek, illetve nem őrizhető meg az egészség. Kérünk, hogy bármilyen egészségügyi panasz esetén első lépésként konzultálj kezelőorvosoddal és az ő ajánlása szerint járj el.  

Shopping Cart