Sokan kezdik az új évet életmódváltással. Már egy külön kifejezés is született erre, ez a veganuár. Ez egy olyan kihívás, ami arra ösztönzi az embereket, hogy legyenek vegánok egy hónapra. Ha te is gondolkodsz rajta, vagy már bele is vágtál, akkor hoztunk néhány hasznos információt, amire oda kell figyelned az egészséged megőrzése érdekében!
A vegán étrend követői úgy érzik, hogy a vegán étrendre való átállásnak számos pozitív egészségügyi hatása van. Ez minden bizonnyal így is van, azonban van néhány dolog, amit szem előtt kell tartanod. Nézzük, hogy melyek ezek!
Mi az a vegán étrend?
A legtöbben annyit tudnak a vegán étrendről, hogy nem tartalmaz húst. Vagyis a vegánok egyáltalán nem esznek húst, illetve semmilyen állati eredetű terméket sem. Ennek megfelelően a vegán étrend nem tartalmaz tejet, tojást, mézet és más hasonló állati eredetű alapanyagot sem. Kizárólag növényi élelmiszerekből áll. Ahhoz azonban, hogy ez a fajta étrend ne járjon hiányállapotokkal, tudatosan kell felépítened.
Fontos, hogy alaposan felkészülj mielőtt belevágsz. Olvass utána, hogy pontosan mit mivel tudsz kiváltani. Nagyon sok információ található az interneten, azonban ha biztosra szeretnél menni, akkor konzultálj egy dietetikussal.
A 100%-ban vegán életmódra való átállás lehet azonnali, de lehet fokozatos is. A szakemberek szerint érdemes lépésről lépésre haladni, vagyis fokozatosan kizárni az étrendedből az állati eredetű élelmiszereket. Válaszd ki azt az élelmiszercsoportot, amit először szeretnél kizárni, kezdd el csökkenteni ennek az arányát, majd 1-2 hét elteltével iktasd ki teljesen. Így hozzászoktatod a szervezetedet a változáshoz, illetve azokhoz az alapanyagokhoz, amikkel kiváltod az említett élelmiszereket.
Milyen előnyei lehetnek a vegán étrendnek?
Dr. Tamási József belgyógyász honlapján arról ír, hogy bár sokan extrém életmódnak tartják a vegán étkezést, szakemberként ő azt látja, hogy ha jól van megtervezve, akkor ez lehet az egyik legegészségesebb táplálkozási forma. Számtalan előnye lehet, például:
- csökkentheti a koleszterinszintet, a vérnyomást és a szívbetegségek kialakulásának kockázatát
- optimalizálhatja a testtömegindexet
- segíthet megelőzni a cukorbetegséget
A kulcs a tudatosságban van, hiszen van néhány olyan tápanyag, aminek bevitelére vegán étrend mellett különösen oda kell figyelni. Erre azért van szükség, hogy elkerüld a hiánybetegségeket.
Milyen vitaminokat és ásványi anyagokat kell pótolni?
Vegán étrend esetén a növényi élelmiszereken van hangsúly, azonban néhány vitamin és ásványi anyag nagyobb arányban található meg az állati eredetű alapanyagokban. A következőkben megnézzük, hogy melyek ezek, illetve hogyan gondoskodhatsz vegánként a bevitelükről!
Vas
Ha nem eszel húst, vashiányos leszel! – biztosan te is hallottad már ezt tévhitet a vegán étrend kapcsán. Tény, hogy az állati eredetű vas jobban felszívódik, de nagyszerű növényi eredetű vasforrások is vannak.
Tedd az étrended részévé a sóskát, a spenótot, a mogyorót, a mandulát, a diót, a mákot, a gombát, a lencsét, a babot és a csicseriborsót. A bennük lévő vas felszívódását pedig segítsd C-vitaminnal. Vagyis fogyaszd őket olyan élelmiszerekkel, amelyek gazdagok C-vitaminban.
Fontos, hogy figyeld önmagad, mert a szervezeted jelzi, ha kevés a bevitt vas mennyiség. Fáradékony lehetsz, szédülhetsz, gyengének érezheted magad. Emellett megjelenhet még a bőrszárazság és a hajhullás is.
Ha úgy érzed, hogy nem tudod biztosítani a megfelelő mennyiségű vasat, akkor először konzultálj a háziorvosoddal.
Ha vas-kiegészítésre lenne szükséged, akkor pedig válaszd a Floradix Floravital vastartalmú étrend-kiegészítő szirupot, amely tökéletesen beilleszthető a vegán étrendbe is. A vasat jól felszívódó formában tartalmazza. Sőt, van benne C-vitamin is, ami szintén fontos a felszívódás szempontjából.
Kräuterblut szirup és Floravital szirup
A Floradix Kräuterblut szirup illetve a Floradix Floravital szirup táplálékkiegészítő szerves kötésű vasat, B1-, B2-, B6-, B12- és C-vitaminokat tartalmaz, melyek hozzájárulhatnak a fáradtság és a kimerültség csökkentéséhez, valamint részt vesznek a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokban. Ezenkívül a vas, valamint a B6- és a B12-vitaminok hozzájárulhatnak a normál vörösvértest- és hemoglobin képződéshez. A C-vitamin fokozza a vas felszívódását.
A Floradix Kräuterblut szirup nem tartalmaz alkoholt, tartósítószert, színező- vagy mesterséges aromaanyagokat, laktózmentes és vegetáriánusok számára is alkalmas.
A Floradix Floravital szirup nem tartalmaz alkoholt, tartósítószert, mesterséges színező- és aromaanyagokat, laktózmentes, élesztőmentes, gluténmentes, vegetáriánusok és vegánok számára is alkalmas.
B12-vitamin
A B12-vitamin természetes formájában kizárólag olyan élelmiszerekben van jelen, amelyek állati eredetűek. Emiatt számos gyártó készít már olyan terméket vegánok számára, amelyeket B12-vitaminnal dúsítanak, például pékáru, müzlik vagy növényi eredetű tejtermékek.
Mindezek ellenére nehéz lehet pusztán étkezéseid során biztosítani a szükséges mennyiséget. A hiányállapotot elsősorban fáradékonyság, szédülés, szapora légzés, szívdobogásérzés, indokolatlan fogyás és depressziós tünetek jelezhetik.
Mivel a B12-vitamin nagyon fontos az idegek egészségének megőrzéséhez, az agy megfelelő működéséhez és a vörösvérsejtek termelődéséhez, ezért hiány esetén megnövekedhet az idegkárosodás kockázata, illetve vérszegénység alakulhat ki.
Ha úgy érzed, hogy szükséged van kiegészítésre, és olyan megoldást keresel, amely 100%-ban beilleszthető a vegán életmódodba, akkor a Salus B-vitamin komplex étrend-kiegészítő szirup tökéletes választás lehet a számodra.
A Salus B-vitamin komplex B1– B2-, B3-, B6-, B7– és B12-vitaminokat tartalmaz. Rendszeres fogyasztásával így nem csak a B12-vitamint pótolhatod, hanem valóban egy komplex megoldást jelenthet a számodra. A B1-vitamin támogathatja a szív működését, a B6– és a B12-vitaminok pedig a vörösvértestek képződést és az immunrendszer normál működését. A B3– és a B7-vitaminok segíthetik a fizikális funkciókat, valamint az egészséges bőr megőrzését.
B-vitamin Komplex
A B-vitamin Komplex olyan B-vitaminokat tartalmaz (B1, B2, B3, B6, B7 és B12) melyek hozzájárulhatnak a normál energiafelszabadító anyagcsere folyamatokhoz, a fáradtság és kimerültség csökkentéséhez, az idegrendszer egészséges működéséhez.
A B1-vitamin támogathatja a szív működését, a B6 és a B12-vitaminok pedig a vörösvértestek képződést és az immunrendszer normál működését. A B3- és a B7-vitaminok segíthetik a fizikális funkciókat, valamint az egészséges bőr megőrzését.
Használata javasolt aktív életmódot folytatóknak, illetve mindazoknak, akiknél ezen összetevők hiánya fennáll. Különösen ajánlott vegetáriánus és vegán életmódot folytatóknak.