A vashiány okai a következők lehetnek:
- az egyéni szükségletet nem kielégítő vashiányos táplálkozás
- a vas felszívódásának és tárolásának zavarai
- az életkorból, illetve élethelyzetből adódó megnövekedett vasszükséglet, mint várandósság
- szoptatás
- gyermekek növekedési szakaszban
- betegségből lábadozás
- sport
- vérvesztés (vérzés, erős menstruáció, műtét, véradás…)
Szeretne többet megtudni a vashiányról és vérszegénységről?
Cikkajánló

Vasszükséglet csecsemőkorban
A csecsemők vasszükségletét legjobban az anyatej fedezi. Igaz, az anyatejnek sok élelmiszerhez viszonyítva viszonylag alacsony a vastartalma (mindössze 0,5 mg/liter), azonban ennek nagyjából 50 százaléka felszívódik, ami kiugróan magas arány.
Elolvasom »
5 kulcsfontosságú tápanyag gluténérzékenyeknek
Gluténérzékenyként nagy kihívásnak tűnhet változatos, vegyes, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrendet kialakítani. Mostani cikkünkben szeretnénk segíteni, hogy olyan ételek kerüljenek az asztalodra, amelyek biztosítják számodra 5 kulcsfontosságú tápanyag bevitelét, akkor is, ha gluténérzékeny vagy.
Elolvasom »
Vaspótlás tavasszal – Íme az 5 legjobb forrás!
Tavaszi fáradtság vagy vashiány? Kattints és olvasd el, hogy hogyan különböztetheted meg a kettőt!
Elolvasom »Egy egészséges felnőtt szervezete átlag 3,5-5 mg vasat tartalmaz; ennek kb. 70%-a hemoglobin formájában a vörösvértestekhez kapcsolódik, 25%-a vasraktárakban (ferritin), 5%-a pedig mioglobin formájában az izmokban raktározódik, és onnan mozgósítja a szervezet, ha arra szükség van.
A vashiány és súlyosabb formája, a vashiányos anémia gyakrabban és kifejezetten érinti a nőket, mint a férfiakat. A menstruációs vérveszteség, a terhességgel járó fiziológiás változások és a szoptatás jelentette fokozott vasigény egyaránt magyarázatul szolgálnak arra, hogy miért kell különös figyelmet fordítani a nőknél a vasszupplementációra.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján a vashiány és az anémia a világ fejlett régióiban is problémát jelent. Az európai régióban a 15-49 éves korú nők 22,6%-a anémiás. Ezek az adatok egyben azt is jelentik, hogy európai viszonylatban minden 4. vagy 5. nőre a vashiány kifejezett, vaskiegészítést egyértelműen szükségessé tevő formája jellemző.
Forrás: Dr. Budai Lívia PhD szakgyógyszerész – Vashiányos nők / Gyógyszertári Practicum 2019. XXIII. évfolyam 4. szám
Szeretnénk felhívni a figyelmedet arra, hogy az étrend-kiegészítők nem helyettesítik a változatos és vegyes étrendet. Az oldalon található cikkeinkkel a célunk az információközlés és a tájékoztatás, semmilyen körülmények között nem szeretnénk azt sugallni, hogy étrend-kiegészítő fogyasztása nélkül nagyobb valószínűséggel fordulnak elő a betegségek, illetve nem őrizhető meg az egészség. Kérünk, hogy bármilyen egészségügyi panasz esetén első lépésként konzultálj kezelőorvosoddal és az ő ajánlása szerint járj el.