A vas nélkülözhetetlen ásványi anyag. Minden embernek szüksége van rá, mert nélküle a szervezet nem tud hemoglobint termelni. Hemoglobin nélkül pedig nem jut elegendő oxigén a tüdőnkből a szöveteinkbe, amelynek következtében a szervezetünk működésében zavar keletkezhet.
A vasbevitel, illetve szükség esetén a vaspótlás minden ember számára fontos, de a sportolóknak különösen oda kell figyelniük a megfelelő vasszint megtartására. Mutatjuk, hogy miért!
Miért fontos a vas a sportolók számára?
Ahogy korábban említettük a vas a hemglobin központi komponense, a vörösvértestekben található fehérje, amely oxigént szállít a tüdőből a szövetekbe, beleértve az izomszöveteket is, majd a szén-dioxidot a szövetekből visszajuttatja a tüdőbe.
A vas tehát létfontosságú a megfelelő izomműködéshez. A sportolóknak egy átlagemberhez képest magasabb az energiaigényük. Gondoljunk csak bele, hogy mennyivel nagyobb elvárásoknak kell megfelelni egy sportoló izomzatának egy átlagemberéhez képest. Minél aktívabb valaki, annál több oxigénre van szüksége a szervezetének.
Az intenzív edzés a vörösvértestek termelését is fokozza. Így a vas különösen fontos a sportolók számára. Elegendő vas hiányában a sportteljesítmény romolhat. Nem csak arról van szó, hogy az izmok nem működnek megfelelően, hanem a vashiány következtében a sportolók fáradtabbnak érezhetik magukat. Ez pedig rányomhatja a bélyegét az edzések intenzitására is.
Gyakori a vashiány a sportolóknál?
A megfigyelések alapján úgy tűnik, hogy igen. Valóban gyakoribb lehet a vashiány a sportolók körében. Bár a pontos adatok az adott forrástól függően változnak, a becslések szerint a női sportolók 20-50%-a, a férfi sportolók 4-50%-a szenved vashiányban.
Kiket veszélyeztet leginkább a vashiány a sportolók közül?
A vashiánynak fokozottabban ki vannak téve:
- a női sportolók,
- a hosszútávfutók, valamint más állóképességi sportágakban versenyzők és magas intenzitású edzést követők, és
- a vegetáriánus sportolók.
A szakemberek szerint a fenti csoportok alapján a legnagyobb kockázatnak a női vegetáriánus sportolók vannak kitéve.
Miért gyakoribb a vashiány a sportolók körében?
Mivel szervezetünk nem képes a vasat tárolni, ezért annak beviteléről nekünk kell gondoskodnunk. Emiatt az okok között első helyen szerepel az étrend, ugyanis ha az nem tartalmaz elegendő vasat, akkor a fokozott igénybevétel miatt nagyon hamar vashiányos állapot alakulhat ki.
Ezen felül még az alábbi okokkal magyarázható a sportolók közti gyakori vashiány:
- Hematuria: a sportolók hajlamosak vérvizelést vagy vizeletből származó vérveszteséget tapasztalni terhelés után, különösen az extrém intenzív edzések következtében. Ez a fajta vérveszteség gyakrabban fordulhat elő állóképességi futóknál.
- Emésztőrendszeri vérzés: különösen a távolságfutók, de más sportolók is tapasztalhatnak gyomor- és bélrendszeri vérzést. Az ilyen jellegű vérvesztés végül alacsony vasszinthez vagy vashiányos vérszegénységhez vezethet.
- Erős izzadás: izzadással is lehet vasat veszíteni. Mivel a sportolók erősen izzadnak az edzések és a versenyek alatt, fontos számukra, hogy táplálékkal vagy étrend-kiegészítőkkel pótolják az elvesztett vasat.
- Hepcidin: a kutatások azt jelzik, hogy a sportolók fokozottan ki vannak téve a vashiány kockázatának a hepcidin nevű hormon miatt. A megfigyelések alapján ennek a hormonnak a szintje az intenzív fizikai aktivitás után megugrik, ami a vér vasszintjének csökkenését okozhatja.
Milyen tünetek jelzik a vashiányt sportolóknál?
Azok a sportolók, akiknek alacsony a vasszintjük, hasonló a tüneteket tapasztalhatnak, mint az egészséges, mozgásszegény emberek. Ilyenek lehetnek például:
- álmatlanság
- fejfájás
- szédülés
- alacsony energiaszint a menstruáció alatt
- sápadt, száraz bőr
- repedt szájzug
- törékeny köröm és haj
- hajhullás
- romló memória
- romló figyelem és tanulási teljesítmény
A fenti tüneteken kívül a sportolók körében jellemző tünete lehet a vashiánynak még:
- az állóképesség csökkenése
- a teljesítőképesség romlása
- az átlagosnál magasabb pulzusszám nyugalmi helyzetben (figyelembe kell venni a kiindulási értéket, mert az aktív sportolók nyugalmi pulzusszáma alacsonyabb lehet, mint az átlagembereké)
- a légszomj edzés közben
- a hányinger
- a gyakori sérülés
- az edzések iránti érdeklődés elvesztése
Fontos, hogy mindig szakorvossal konzultáljunk mielőtt bármilyen kúrába is belekezdünk, mert a tünetek az edzés túlzott intenzitása is okozhatja. A szakorvos a megfelelő vizsgálatok elvégzése után pontosan látni fogja, ha szükség van vaspótlásra.
Mit tehet egy sportoló a vashiány megelőzésére?
Két nagyon fontos terület van, amit sportolóként érdemes szem előtt tartani. Az egyik a megfelelő táplálkozás, a másik pedig az étrend-kiegészítők fogyasztása. A vasban gazdag táplálkozásról ebben a korábbi cikkünkben írtunk részletesen.
Sok sportoló számára azonban nehéz elegendő vashoz jutni simán a táplálkozás során. Gyakran előfordul, hogy bizonyos ételtípusokat mellőzniük kell a kalóriabevitel miatt. Ugyancsak figyelni kell a korábban említett hepcidin hormon termelődésére, ami megnehezítheti a vas felszívódását az élelmiszerekből. Ne feledjük, hogy a vegetáriánus sportolók még nagyobb veszélynek vannak kitéve.
Számos alkalommal előfordul, hogy a legnagyobb odafigyelés mellett sem sikerül megfelelő mennyiségű vasat bevinni csak a táplálkozás során. Ilyenkor szükség lehet étrend-kiegészítők fogyasztására is. A Floradix termékcsaládhoz tartozó Kräuterblut szirup egy nagyon kedvelt természetes vaspótló készítmény. A gyártó folyamatosan figyeli a vásárlók visszajelzéseit, amely alapján azt tapasztalták, hogy a Floradix Kräuterblut szirup az esetek többségében nem okoz székrekedést, mesterséges adalékanyagoktól és szintetikus tartósítószerektől mentes, valamint nem tartalmaz laktózt és alkoholt. Vegetáriánusok is fogyaszthatják.
Sportolók számára különösen fontos lehet, hogy a Floradix Kräuterblut étrend-kiegészítő szirup egyetlen összetevője sem szerepel a WADA listáján, így fogyasztása ilyen szempontból is teljesen biztonságos.