Az endometriózis nagyon sok nőt érint, mégis keveset beszélünk róla. Leggyakrabban a fájdalommal és a meddőséggel kapcsolatban emlegetik, pedig vannak egyéb árulkodó jelek is. Ilyen például a túl erős menstruáció, ami akár vérszegénységhez is vezethet. Ismerjük meg jobban ezt a betegséget, hogy ha érintettek vagyunk, akkor mielőbb cselekedhessünk!
Mi az az endometriózis?
Az endometriózis sajnos még a napjainkban is egy elég rejtélyes betegség. A termékeny korban lévő nőket érinti. Maga az elnevezés a bél felszínét borító nyálkahártya nevéből adódik, amelyet endometriumnak hívnak.
A tudomány mai ismeretei alapján az endometriózist, mint betegséget a méhnyálkahártyasejtek okozzák. Azok a sejtek, amelyek nem a méh üregében helyezkednek el, hanem valahol a méhen kívül tapadnak meg. Szinte bárhol előfordulhatnak, például a hashártya felszínén, a petefészekben, a hüvelyben, a belekben, a hasüregben vagy akár a húgyhólyagban is. A fő problémát az okozza, hogy ezek a sejtek a szervezetben bárhol képesek növekedni, megvastagodni, majd a menstruáció idején leválva vérzést okozni. Ha nem a méhnyálkahártyán keletkeznek, akkor nem is tudnak a méhszájon keresztül távozni, így olyan vérzést okoznak, amelynek következtében a sejtek leválása által termelődött vér felgyülemlik.
Milyen tünetei lehetnek az endometriózisnak?
Sajnos előfordul olyan eset is, amikor az endometriózis nem okoz panaszt. Ilyenkor sajnos csupán a véletlennek köszönhető, hogy mégis észreveszik. A tünetek nélküli endometriózist más betegségek vagy műtétek kapcsán szokták felfedezni.
Leggyakoribb tünetek, amelyek az endometriózis jelzik:
- fájdalmas, görcsös, túl erős és elhúzódó menstruáció
- rendszertelen havi vérzés
- köztes havi vérzés
- hasi, alhasi fájdalom
- fájdalom együttlét közben
A hosszú ideig tartó, folyamatos fájdalom nagyon megviselő és további panaszokat is okozhat. Sajnos nem ritka, hogy az endometriózisban szenvedő nők fáradtságra, kimerültségre, alvászavarra, súlyosabb esetekben depresszióra panaszkodnak.
Előfordulhat, hogy az endometriózis bizonyos szerveket érint, amelyek további jellegzetes panaszokkal járhat:
- Petefészket érintő endometriózis esetén például a két menstruáció közötti félidőben tapasztalhatunk fájdalmat. Ebben az esetben gyakori, hogy ciszták is kialakulnak, így egy ultrahangos vizsgálattal könnyen kimutatható a betegség, és a felismerés után egyből elkezdhető a kezelés.
- Beleket érintő endometriózis esetén jellemző tünet a görcsös fájdalom, amely székletürítés közben jelentkezik. Jelentkezhet még hasmenés is, illetve véres széklet a menstruáció ideje alatt.
- Húgyhólyagot érintő endometriózis során jellemző lehet a görcsös, fájdalommal járó vizelés. Sajnos a véres vizelet sem ritka tünet.
Okozhat vashiányt vagy vérszegénységet az endometriózis?
Vashiányról, illetve súlyosabb esetben vérszegénységről akkor beszélhetünk, ha vérben lévő vörösvérsejtek száma lecsökken, így nem képes oxigénnel ellátni a szervezetet. Bár testünk ideig-óráig képes alkalmazkodni ehhez a csökkent szinthez, hosszabb távon azért különböző tünetekkel jelzi, hogy baj van.
A vörösvérsejtszám csökkenésnek több oka is lehet. Egyrészről okozhatja rosszindulatú betegség, másrészről pedig helytelen táplálkozás és életmód is állhat mögötte.
A nőket a vashiányos vérszegénység érinti a leggyakrabban, ami azt jelenti, hogy a vörösvérsejtek képzéséhez szükséges vas hiányzik a szervezetből. Sajnos endometriózis esetén a hosszan elhúzódó menstruáció, illetve a köztes vérzések miatt még nagyobb a vashiányos vérszegénység kialakulásának kockázata.
Ugyancsak problémát jelenthet, ha valaki szakember segítsége nélkül vág bele az endometriózis kezelésébe és drasztikusan vált életmódot. Ma már számos diéta van, amely támogathatja a gyógyulást, azonban ezeket mindig szakember felügyelete alatt kezdjük el, mert az egyoldalú táplálkozás, a nem megfelelő étrend tovább növeli a vashiányos vérszegénység kialakulásának kockázatát.

Milyen tünetek jelezhetik a vashiányos vérszegénységet?
A leggyakoribb tünetek közé tartozik a fáradtság, a szédülés és a koncentrációs zavar. A hajhullás és a bőr sápadtsága szintén jelezheti, ha baj van. Súlyosabb esetben nem ritka a légszomj és az ájulás sem.
Bármelyik tünetet észleljük önmagunkon, azonnal forduljunk orvoshoz, hogy felállíthassa a pontos diagnózist. Ha szeretnénk, akkor önmagunk is elvégezhetünk egy otthoni tesztet (ide kattintva találsz ilyet), amely ugyan a vashiány pontos mértékét nem mutatja meg, de jelzi számunkra, hogy szükség lehet a pótlásra.
Ha az orvos másképp nem rendeli, akkor vaspótlásra választhatunk természetes étrend-kiegészítőt is, amelynek fogyasztása kényelmes és biztonságos.
A SALUS termékek közül például nagyon sokan szeretik a Floradix Kräuterblut szirupot, amely nem csak vasat, hanem mellette még vitaminokat is tartalmaz, amelyek hozzájárulnak a vas hatékonyabb felszívódásához.
A Floradix Kräuterblut szirup mellett a SALUS cég legújabb terméke a Floradix Floravital szirup is elérhető már, ami valódi segítség a gluténérzékenyek számára, hiszen 100%-ban gluténmentes. Sőt, emellett laktóz-, élesztő-, alkohol- és tartósítószermentes is. Teljesen természetes összetevőinek köszönhetően a vegetáriánusok és a vegánok is nyugodtan fogyaszthatják.
A Floradix Kräuterblut szirup és a Floradix Floravital szirup azonban nem csak endometriózis esetén ajánlott. Fogyasztása mindenki számára előnyös lehet, aki várandós és szoptat, betegségből lábadozik, aktív életmódot folytat, esetleg nagyobb igénybevételnek van kitéve a mindennapjai során.