A vashiányos vérszegénység várandósság alatt elsősorban fáradtsággal és gyengeséggel járhat. Mivel ez az állapot amúgy is jellemző a kismamákra, ezért hajlamosak lehetnek átsiklani felette. Nézzük, hogy mire kell pontosan odafigyelni a várandósság alatt, illetve mit tehetünk a megelőzésért!
A szakemberek egyre több fórumon igyekeznek felhívni a figyelmet arra, hogy a terhesség alatt fokozódik a vashiányos vérszegénység kialakulásának kockázata. A vashiányos vérszegénység egy olyan állapot, amely során nincs elég egészséges vörösvérsejt az oxigén szállításához.
Mi okozhat vashiányos vérszegénységet terhesség alatt?
Terhesség alatt nő a vér mennyisége a szervezetben, és ezzel együtt a szükséges vas mennyisége is megnövekszik. Ennek oka, hogy a szervezet vasat használ fel ahhoz, hogy több vért termeljen a baba oxigénellátáshoz. Ha a vasraktáraink kiürültek, és nem gondoskodunk a megfelelő kiegészítésről, akkor vashiányos vérszegénység alakulhat ki.
Kräuterblut szirup
A Floradix Kräuterblut szirup táplálékkiegészítő szerves kötésű vasat, B1-, B2-, B6-, B12- és C-vitaminokat tartalmaz, melyek hozzájárulhatnak a fáradtság és a kimerültség csökkentéséhez, valamint részt vesznek a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokban. Ezenkívül a vas, valamint a B6- és a B12-vitaminok hozzájárulhatnak a normál vörösvértest- és hemoglobin képződéshez. A C-vitamin fokozza a vas felszívódását.
Nem tartalmaz alkoholt, tartósítószert, színező- vagy mesterséges aromaanyagokat, laktózt.
Milyen hatással lehet a vashiányos vérszegénység a terhesség alatt a babára?
A terhesség alatti súlyos vashiányos vérszegénység növelheti a koraszülés kockázatát, sőt összefüggésbe hozható az alacsony születési súllyal, illetve a szülés utáni depresszióval is. Egyes tanulmányok a csecsemőhalál fokozott kockázatát is kimutatták.
Melyek a vashiányos vérszegénység kockázati tényezői a terhesség alatt?
Az alábbi esetekben fokozott lehet a vérszegénység kialakulásának kockázata:
- ikerterhesség
- rövid idő a két terhesség között
- gyakori hányás a reggeli rosszullétek miatt
- nem megfelelő, vasban szegény táplálkozás
- erős menstruáció a terhesség előtt
- igazolt vérszegénység a terhesség előtt
Melyek a vashiányos vérszegénység tünetei a terhesség alatt?
A várandósság hónapjaiban az amúgy is jelen lévő fáradtság és gyengeség mellé még az alábbi tünetek is társulhatnak:
- szédülés
- fejfájás
- sápadt, sárgás bőrszín
- törékeny haj, köröm
- légszomj
- furcsa dolgok iránti sóvárgás (pl. jég, homok)
Ha súlyosabb a helyzet, akkor akár gyors szívverés és koncentrálási nehézség is jelentkezhet. Fontos, hogy ne felejtsük el, hogy a vérszegénység tünetei hasonlóak az általános terhességi tünetekhez, ezért ha bármilyen panaszunk van, akkor arról számoljunk be a kezelőorvosunknak.
Hogyan lehet megelőzni és kezelni a terhesség alatti vashiányos vérszegénységet?
Az egészséges, változatos és vasban gazdag táplálkozás az első lépés, amelyet megtehetünk azért, hogy megelőzzük a terhesség alatti vashiányos vérszegénységet. A legjobb természetes vasforrások közé tartoznak a vörös húsok, a baromfi és a hal, valamint jó, ha szerepelnek az étrendben a sötétzöld színű leveles zöldségek és a babfélék.
Ha úgy érezzük, hogy nem tudunk ezekből az ételekből megfelelő mennyiséget elfogyasztani, akkor fontoljuk meg a vaskiegészítést segítő étrend-kiegészítők fogyasztását. Kiváló választás a Floradix Kräuterblut szirup, amely könnyen bevehető, és segíthet megőrizni a vas, a B1-, B2-, B6-, B12- és C-vitaminok egyensúlyát a szervezetben. Mielőtt azonban belekezdenénk egy ilyen kúrába, mindig kérjük ki a kezelőorvosunk tanácsát!
Bár az állati eredetű termékekből, például a húsból származó vas szívódik fel a legkönnyebben, ha mégsem fogyasztunk elegendő húsféleséget, akkor ügyeljünk arra, hogy a növényi forrásból, valamint az étrend-kiegészítőből származó vas felszívódásának fokozása érdekében fogyasszunk C-vitamin tartalmú ételeket is. Még egy fontos szempont, hogy bár a kalcium rendkívül fontos tápanyag a terhesség idején, mégis figyeljünk oda arra, hogy ne a vaspótlókkal vagy a vastartalmú élelmiszerek fogyasztásával egyidőben vegyük be, mert a kalcium csökkentheti a vas felszívódását.

Szeretnénk felhívni a figyelmedet arra, hogy az étrend-kiegészítők nem helyettesítik a változatos és vegyes étrendet. Az oldalon található cikkeinkkel a célunk az információközlés és a tájékoztatás, semmilyen körülmények között nem szeretnénk azt sugallni, hogy étrend-kiegészítő fogyasztása nélkül nagyobb valószínűséggel fordulnak elő a betegségek, illetve nem őrizhető meg az egészség. Kérünk, hogy bármilyen egészségügyi panasz esetén első lépésként konzultálj kezelőorvosoddal és az ő ajánlása szerint járj el.