A vashiányos vérszegénység a vérszegénység gyakori típusa – olyan állapot, amelyben a vérből hiányzik a megfelelő egészséges vörösvértest, ami oxigént szállít a szövetekbe.
Ahogy a neve is sugallja a vashiányos vérszegénység oka a vashiány. Elegendő vas hiányában a szervezet nem tud megfelelő mennyiségű olyan anyagot előállítani a vörösvértestekben, amelyek lehetővé teszik az oxigén szállítását. Ennek eredményeként a vashiányos vérszegénység fáradtságot és légszomjat okozhat.
Melyek lehetnek a vashiányos vérszegénység tünetei?
Sajnos a kezdeti fázisban a vashiányos vérszegénység olyan enyhe lehet, hogy észrevétlen marad. De ahogy a szervezet egyre inkább vashiányossá válik, és a vérszegénység súlyosbodik, a jelek és a tünetek felerősödnek.
A vashiányos vérszegénység jelei és tünetei a következők lehetnek:
- extrém fáradtság
- gyengeség
- sápadt bőr
- mellkasi fájdalom, gyors szívverés vagy légszomj
- fejfájás vagy szédülés
- hideg kezek és lábak
- a nyelv gyulladása vagy fájdalma
- törékeny körmök
- szokatlan vágy a nem tápláló anyagok, például jég, szennyeződés vagy keményítő után
- rossz étvágy, különösen vashiányos vérszegénységben szenvedő csecsemőknél és gyermekeknél
Fontos, hogy ha a fenti tünetek közül csak egyet is észlelünk magunkon vagy gyermekünkön, keressük fel a háziorvosunkat és ellenőriztessük vasszintünket. Ne álljunk neki önmagunkat diagnosztizálni, illetve kezelni, mert a szervezet vassal való túlterhelése veszélyes lehet, ugyanis a vas felhalmozódása károsíthatja a májat és egyéb szövődményeket okozhat.
Kräuterblut szirup és Floravital szirup
A Floradix Kräuterblut szirup illetve a Floradix Floravital szirup táplálékkiegészítő szerves kötésű vasat, B1-, B2-, B6-, B12- és C-vitaminokat tartalmaz, melyek hozzájárulhatnak a fáradtság és a kimerültség csökkentéséhez, valamint részt vesznek a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokban. Ezenkívül a vas, valamint a B6- és a B12-vitaminok hozzájárulhatnak a normál vörösvértest- és hemoglobin képződéshez. A C-vitamin fokozza a vas felszívódását.
A Floradix Kräuterblut szirup nem tartalmaz alkoholt, tartósítószert, színező- vagy mesterséges aromaanyagokat, laktózmentes és vegetáriánusok számára is alkalmas.
A Floradix Floravital szirup nem tartalmaz alkoholt, tartósítószert, mesterséges színező- és aromaanyagokat, laktózmentes, élesztőmentes, gluténmentes, vegetáriánusok és vegánok számára is alkalmas.
Melyek lehetnek a vashiányos vérszegénység okai?
A vashiányos vérszegénység akkor fordul elő, ha a szervezetnek nincs elég vasa a hemoglobin előállításához. A hemoglobin a vörösvérsejtek azon része, amely a vér vörös színét adja, és lehetővé teszi a vörösvértestek számára, hogy oxigéndús vért szállítsanak a szervezetben.
Ha nem fogyasztunk elég vasat, vagy ha túl sok vasat veszítünk, szervezetünk nem tud elegendő hemoglobint termelni, és végül vashiányos vérszegénység alakul ki.
A vashiányos vérszegénység okai közé sorolhatjuk:
- vérveszteséget: vérveszteséget okozhat például erős menstruáció, illetve valamilyen tisztázatlan eredetű, lassú, krónikus vérveszteség (gyomorfekély, vastagbélpolip, vastagbélrák, esetleg más emésztőrendszeri vérzés)
- vasban szegény, vashiányos étrendet: ha kevés olyan étel szerepel az étrendünkben, amely vasat tartalmaz, akkor egy idő után szervezetünk vashiányossá válhat
- vas felszívódásának zavarát: bélrendszeri rendellenességek esetén előfordulhat, hogy a vas nem szívódik fel megfelelően, így vashiányos állapot alakul ki
- terhességet: megfelelő vaskiegészítés nélkül sok terhes nőnél vashiányos vérszegénység lép fel, mivel vasraktáraiknak saját megnövekedett vérmennyiségüket kell kiszolgálni
Kockázati tényezők, amelyek növelik a vashiányos vérszegénység kialakulását
Vannak olyan csoportok, akik esetében fokozottabb a vashiányos vérszegénység kialakulásának kockázata. Ezért jobban oda kell figyelnie a:
- nőknek, mivel ők a menstruáció során sok vért veszítenek, ezért nagyobb kockázatnak vannak kitéve a vashiányos vérszegénység szempontjából (erről ide kattintva olvashat bővebben)
- csecsemőknek és gyerekeknek, akik nem jutnak elegendő vashoz az anyatejből vagy a tápszerből, beleértve azokat, akik alacsony születési súllyal születtek vagy koraszülöttek, fokozottan ki vannak téve a vashiányos vérszegénység kockázatának
- vegetáriánusoknak, akik nem esznek húst, és nem gondoskodnak más forrásból a vaskiegészítésről
- gyakori véradóknak, mivel a gyakori véradás kimerítheti a vasraktárakat, ezért esetükben fokozottabb a vashiányos vérszegénység kialakulásának kockázata
Vashiányos vérszegénység szövődményei
Az enyhe vashiányos vérszegénység általában nem okoz szövődményeket. Kezelés nélkül azonban súlyossá válhat a helyzet, és megnövekedhet az alábbi egészségügyi problémák kialakulásának kockázata.
- Szívproblémák: a vashiányos vérszegénység gyors vagy szabálytalan szívveréshez vezethet, ugyanis a szívnek több vért kell pumpálnia, hogy kompenzálja az oxigénhiányt. Ez súlyosabb esetben szívnagyobbodáshoz vagy szívelégtelenséghez vezethet.
- Terhesség alatt fellépő komplikációk: terhes nőknél a súlyos vashiányos vérszegénységet összefüggésbe hozták a koraszülésekkel és az alacsony születési súlyú babákkal. Ez az állapot azonban megfelelő vaskiegészítéssel megelőzhető.
- Növekedési problémák: csecsemőknél és gyermekeknél a súlyos vashiány vérszegénységhez, valamint késleltetett növekedéshez és fejlődéshez vezethet.
Milyen lehetőségeink vannak a természetes vaskiegészítésre?
Csökkenthetjük a vashiányos vérszegénység kockázatát, ha vasban gazdag ételeket fogyasztunk, illetve ha természetes összetevőjű vaspótló készítményeket választunk.
Vasban gazdag ételekről ebben a korábbi cikkünkben olvashat.
Ha úgy érzi, hogy nem szereti ezeket az ételeket, vagy nem tud belőlük megfelelő mennyiséget fogyasztani, akkor vaskiegészítéshez választhatja a Floradix Kräuterblut szirupot, amely szerves kötésű vasat, B1-, B2-, B6-, B12- és C-vitaminokat tartalmaz. Ez a gyógynövényekből, zöldségekből és gyümölcslé koncentrátumból készült szirup könnyen és kényelmesen bevehető, ezért a kisebb gyermekek is gond nélkül fogyaszthatják.
Cikk forrása:
https://www.mayoclinic.org/about-this-site/meet-our-medical-editors