Ha a tünetek alapján (fáradtságérzet, koncentrációs problémák, sápadt bőr, töredezett ajkak) alapján vashiányos vérszegénységre gyanakodunk, akkor mindenképpen érdemes a háziorvoshoz fordulni és laborvizsgálatot kérni. Ezzel nem csak az tisztázható, hogy vérszegénységről van-e szó, hanem az is, hogy ezt vashiány okozza-e.
A típusos vashiányt emelkedett transzferrin (a vér vasszállító fehérjéje) -érték, valamint csökkent ferritin (a vasat tároló fehérje a sejtekben) – és vasszint jelzi.
A laborleletben az alábbi értékek kifejezetten a vasháztartáshoz kapcsolódnak:
- Szérum vas (FE): Normál értéke függ az életkortól és a nemtől.
- Csecsemőknél: 7-18 µmol/l (40-100 mg/dl)
- Gyermekeknél: 8-22 µmol/l (8-22 mg/dl)
- Felnőtt férfiaknál: 12-31 µmol/l (65-175 mg/dl)
- Felnőtt nőknél: 9-30 µmol/l (50-170 mg/dl)
- Teljes vaskötő kapacitás (TVK): A vasat szállító fehérje megkötő képessége. Normál érték: 54-72 µmol/l
- Transzferrin (TFE): Két vasmolekula megkötésére alkalmas fehérje, amely a vasat a raktárakból a vérsejtekhez viszi, vagy a felesleges vasat a raktárakba szállítja. Mennyiségéből a vasraktárak telítettségére lehet következtetni. Normál értéke függ az életkortól:
- Csecsemőknél: 210-400 mg/dl
- Gyermekeknél: 240-360 mg/dl
- Felnőtteknél: 200-340 g/dl
- Szolubilis transzferrin (sTFE): Olyan transzferrin fehérje, amely még nem telített vassal. Az érték arra utal, hogy mennyi vasat képes még a szervezet szállítani. Normál értéke: 0,85-2,3 mg/l
- Ferritin (FER): A hemoglobin után a legfontosabb vastároló fehérje, amely legnagyobb mennyiségben a májban, lépben és csontvelőben található meg. A szervezet vastartalékát mutatja, a vashiány mértékéről ad felvilágosítást. Normál értéke:
- Férfiaknál: 16-300 µg/l
- Nőknél: 4-161 µg/l
Tudta?
A férfiaknak és nőknek eltérő mennyiségű vasra van szükségük. A nőknek serdülőkorban közel kétszeresére nő vasszükségletük.
A teljes vérképben számos olyan érték van, amelyből vérszegénységre lehet következtetni, ezek azonban az okokat nem vagy nem minden esetben tárják fel:
- Hemoglobinszint (Hgb): Az alacsony hemoglobinszint vérveszteségre vagy vérszegénységre utalhat. Normál értéke:
- Nőknél: 120-160 g/l
- Férfiaknál: 130-180 g/l
- Hematokrit érték (Htk): A vörösvértestek és a vérplazmának (a vér folyékony alkotórészének) aránya. Csökkenése vérszegénységre, vérzésre, táplálkozási zavarokra és csontvelő-elégtelenségre vagy leukémiára is utalhat. Normál értéke:
- Férfiaknál: 42%-52%
- Nőknél: 37%-54%
- Vörösvértestszám (vvt, RCB): A vörösvértestek számának csökkenését vérveszteség, vérszegénység okozhatja, de egyéb vérképzéssel kapcsolatos betegség vagy vitaminhiány is okozhatja. Normál értéke:
- Férfiaknál: 4,5-5,9 millió/mikroliter
- Nőknél: 4,0-5,6 millió/mikroliter
- MCV, vvt-térfogat: A vörösvértestek átlagos térfogata. A vérszegénység okának meghatározásához használják. Ha a vörösvértestek átlagos térfogata csökken, az vashiányos vérszegénységre utalhat. Normál értéke: 80-100 fl
- MCH: az egy vörösvértestre eső átlagos hemoglobinmennyiség. Normál értéke: 26-34 pikogram/sejt
Forrás: Házipatika