A várandósság alatti vashiányról
A várandósság a nők életének jelentős korszaka. A magzat a fejlődéséhez szükséges tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat az anyai szervezetből vonja el. Ezért nagyon fontos a helyes táplálkozás a terhesség egész ideje alatt. Ha valamiből kevés van az anyai szervezetben, akkor a magzat sem tud megfelelően fejlődni.
Mi a leggyakoribb probléma?
A leggyakoribb hiányállapot a kismamák között a vashiányos vérszegénység. A vas igen fontos az emberi szervezetnek, legtöbb a vérképzéshez szükséges. A haemoglobin, a vérfesték fontos alapanyaga, ez juttatja el az oxigént a sejtekhez. A felnőtt ember napi vasszükséglete 12-15 mg, várandósság és szoptatás alatt ez 30 mg-ra nő.
A magzatnak mikortól van szüksége vasra?
A magzati vérképzés már az ötödik héten megindul, majd a terhesség utolsó harmadában a magzati vasraktárak is feltöltődnek.
Ha a kismama vérszegénnyé válik, akkor a magzat sem tudja vasraktárait feltölteni, születése után hamar ő is vérszegénnyé válhat.
Mit együnk, hogy elkerüljük a vashiányt?
Táplálékaink közül fontos vasforrások, a vörös húsok, a belsőségek (máj), tojássárgája, zöldlevelű főzeléknövények, aszalt gyümölcsök, valamint a dió, mandula, mák.
Kräuterblut szirup és Floravital szirup
A Floradix Kräuterblut szirup illetve a Floradix Floravital szirup táplálékkiegészítő szerves kötésű vasat, B1-, B2-, B6-, B12- és C-vitaminokat tartalmaz, melyek hozzájárulhatnak a fáradtság és a kimerültség csökkentéséhez, valamint részt vesznek a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokban. Ezenkívül a vas, valamint a B6- és a B12-vitaminok hozzájárulhatnak a normál vörösvértest- és hemoglobin képződéshez. A C-vitamin fokozza a vas felszívódását.
A Floradix Kräuterblut szirup nem tartalmaz alkoholt, tartósítószert, színező- vagy mesterséges aromaanyagokat, laktózmentes és vegetáriánusok számára is alkalmas.
A Floradix Floravital szirup nem tartalmaz alkoholt, tartósítószert, mesterséges színező- és aromaanyagokat, laktózmentes, élesztőmentes, gluténmentes, vegetáriánusok és vegánok számára is alkalmas.
Mennyi vasra van szükség?
A fiatal anyáknak a szülés után, a szoptatás időszakában is több vasra van szükségük. A szülés során előforduló vérveszteséget is pótolni kell, így a terhesség és a szülés a kismama teljes vaskészletét kimerítheti.
Javasolt napi vasbevitel:
- Férfiak: 12 mg
- Nők: 15 mg
- Gyermekek: 8-15 mg
- Várandósság idején: 30 mg
- Szoptatás alatt: 20 mg
Tudta?
Azoknak a kismamáknak, akik vashiányos állapotban esnek teherbe, fokozott vasbevitelre van szükségük, mintegy napi 100 mg körüli vasmennyiséget kell a szervezetbe juttatniuk.
A vas-terápia hatása nem jelentkezik pillanatszerűen, néhány hónap múlva mutatható ki csak a hatása, a vastartalékok rendeződése.
(Dr. Budai Marianna PhD – www.patikamagazin.hu)
Egy kismama honnan tudja, hogy vérszegénnyé vált?
Várandósság során három alkalommal ellenőrzik a vérképet. Ha a vérszegénység jelei láthatóak a labor eredményben, akkor már nem elegendő a táplálékkal bevitt vas mennyisége, mindenképpen vaskészítménnyel pótolni kell.
A vas felszívódását segíti a C-vitamin. Fontos, hogy olyan készítményt válasszunk, ami jól szívódik fel, és jól hasznosul a szervezetben.
Mi hívhatja fel a figyelmet a hiányállapotra?
A vashiány tünetei: a sápadtság, fáradékonyság, fejfájás, szédülés, levertség. Súlyos esetben heves szívdobogás érzés, légszomj, ájulás hajlam. Gyakoribbak a fertőzések is.
Szüléskor a vérveszteség miatt, és a szoptatás hónapjai alatt is nagyobb vasbevitelre van szüksége a kismamáknak. A kialakult vérszegénység kezelése több hónapig tart, hiszen a raktárak feltöltése a cél.
És mi a helyzet a csecsemővel?
Az újszülött baba vastartaléka 5-6 hónapra elegendő. Anyatejen keresztül is kap vasat, majd fél éves korban a főzelékek és húsok bevezetésével előzhető meg a csecsemőkori vérszegénység kialakulása.
Kaszás Marianna védőnő
Szeretne többet megtudni a vashiányról és vérszegénységről?
Cikkajánló
Várandósság és vashiány: Amit minden kismamának tudnia kell!
Várandósság és vashiány – Mit kell tudnod, mire kell figyelned, és mit tehetsz, hogy megelőzd? Kattints és olvasd el a tanácsainkat!
Gluténérzékeny karácsony – hasznos tippek gluténérzékenyeknek
Karácsonykor előtérbe kerülnek a családi programok és a nagy közös étkezések. Annak, aki gluténérzékenyként éli a mindennapjait ez néha nagy problémát jelent. Mai cikkünkben hasznos tanácsokat gyűjtöttünk össze ahhoz, hogy az ünnep zökkenőmentes legyen és a te számodra sem a stresszről, hanem a pihenésről és feltöltődésről szóljon.
Vasban gazdag ételek kismamáknak
Vasban gazdag ételek kismamáknak – Íme azoknak az ételcsoportoknak a listája, amelyet érdemes kismamaként fogyasztanod. Igen, arra is gondoltunk, ha nem bírod a húst! Kattints és olvasd el!