Barion Pixel

A spenóton túl: 5 nem szokványos vasforrás vegánok és vegetáriánusok számára

Sokszor hallod, hogy a vegánoknak és a vegetáriánusoknak jobban oda kell figyelniük a vaspótlásra?

Ha esetleg te is aggódsz a vasbevitel miatt, akkor olvasd el mai bejegyzésünket!

Olyan tanácsokat hoztunk, amelyekkel úgy pótolhatod a hiányzó vasat, hogy az nem befolyásolja a növényi alapú étrendedet!

Ha vaspótlásról van szó, akkor sokaknak a spenót jut elsőként eszébe. Míg a spenót gyakran kerül reflektorfénybe, mint vasban gazdag élelmiszer, azért számos más, nem szokványos növényi forrás is segíthet megelőzni és természetes módon kezelni a vashiányt. Nézzük, hogy melyek ezek!

1.Hüvelyesek

A hüvelyesek, mint például a lencse, a csicseriborsó és a vesebab, a vegetáriánusok legjobb barátai, ha vaspótlásról van szó. Amellett, hogy kiváló fehérje- és rostforrások, tele vannak vassal is.

Ha rendszeresen beépíted őket az étrendedbe, akkor rengeteget tehetsz a vashiány megelőzéséért. A csicseriborsó például kiváló salátaalapanyag, a lencséből készíthetsz levest vagy főzeléket, a babfélékből pedig ízletes szendvicskrémet.

Bízz a fantáziádban, kísérletezz és készítsd el őket minél többféleképpen, hogy szervezeted ne szenvedjen hiányt a vasból!

2.Aprómagvak

Aprómagvak közé soroljuk a kendert, a chiamagot és a tökmagot is, amelyek mind tele vannak értékes összetevőkkel, sőt, kiváló vasforrások is egyben. Szórd meg a reggeli gabonapelyhedet vagy turmixodat ezekkel az ízletes magvakkal és gondoskodj a vapótlásról.

Ne felejtsd el, hogy az egyszerű salátákat is ízletesebbé és változatosabbá teszik! Érdemes kísérletezgetni!

3.Diófélék

A diófélék, például a mandula, a kesudió és a brazil dió nem csak finomak, hanem jelentős mennyiségű vasat is tartalmaznak. Naponta egy marék dió elfogyasztása már hozzájárulhat a vasszükséglet kielégítéséhez. Ezen kívül a dió egészséges zsírokat és számos más alapvető tápanyagot is biztosít a számodra, ha a vegetáriánus vagy vegán étrendet követed.

Tudtad például, hogy a dió számos esszenciális zsírsav forrása is?
Az esszenciális zsírsavak olyan telítetlen zsírsavak, amelyek nélkülözhetetlenek a szervezet működéséhez, azonban a szervet önállóan nem tudja előállítani őket, ezért bevitelükről neked kell gondoskodni az étkezéseid során. Viszont, ha rendszeresen fogyasztasz dióféléket, akkor nem kell aggódnod.

4.Sötét színű leveles zöldségek

Ha túlléptünk a spenóton, akkor jöhet a többi sötét színű leveles zöldség. A kelkáposzta, a mángold és a sötétzöld színű fűszernövények mind-mind jó vasforrásnak bizonyulnak.

Itt is nyugodtan engedd szabadon a fantáziádat és kóstold meg többféleképpen őket. Például készíthetsz belőlük salátát, belekeverheted turmixba, de akár párosíthatod is őket más, tápanyagban gazdag alapanyagokkal is.

5.Hínár

A hínár vagy másnéven moszat szinte egyedülállóan gazdag tápanyagtartalommal rendelkezik. A vas mellett megtalálható benne még a kalcium, a kálium, a szelén, a cink és a magnézium is. Ezen felül természetes forrása az A-, a B1, a B2-, a C-, a D- és az E-vitaminnak. Igaz, hogy nálunk még nem annyira elterjedt a fogyasztása, azért érdemes odafigyelni rá.

Összességében tehát elmondható, hogy a vegetáriánus és a vegán étrendbe is számos vasforrás beilleszthető. Míg a spenót továbbra is népszerű választás, számos nem szokványos növényi forrás is rendelkezésre áll ahhoz, hogy a szervezet számára szükséges vasat pótold.

Nem mindenki szereti azonban a feljebb említett ételcsoportokat, ezért előfordulhat, hogy étrendje vasban szegénnyé válik. Dr. Kónya Judit családorvos egy online magazinban megjelent cikkében például felhívja a figyelmet arra, hogy az elégtelen vasbevitel, esetleg a rossz tápanyagösszetétel és az egyoldalú táplálkozás miatt gyakran kialakulhat vashiány. Ilyenkor a szervezet különböző tünetekkel jelzi a számodra, hogy nagyobb mennyiségű vasra van szüksége. A vashiány tüneteiről ezekben a korábbi cikkeinkben írtunk részletesen.

Ha úgy érzed, hogy nem tudsz elegendő vasban gazdag ételt fogyasztani, akkor sem kell elkeseredned, mert így is van lehetőség pótolni a hiányzó mennyiséget.

A Salus termékcsaládba tartozó Floradix Floravital egy olyan étrend-kiegészítő, amely jól felszívódó vasat, valamint C-vitamint, B1-, B2-, B6-, és B12-vitaminokat is tartalmaz, így rendszeres fogyasztásával biztosíthatod a szervezeted számára szükséges vasat. 100%-ban glutén- és laktózmentes, válogatott növényi kivonatokat és számos gyümölcsből készült gyümölcslé koncentrátumot tartalmaz, így tökéletesen beilleszthető a vegetáriánus és vegán étrendbe is.

Szeretnénk felhívni a figyelmedet arra, hogy az étrend-kiegészítők nem helyettesítik a változatos és vegyes étrendet. Az oldalon található cikkeinkkel a célunk az információközlés és a tájékoztatás, semmilyen körülmények között nem szeretnénk azt sugallni, hogy étrend-kiegészítő fogyasztása nélkül nagyobb valószínűséggel fordulnak elő a betegségek, illetve nem őrizhető meg az egészség. Kérünk, hogy bármilyen egészségügyi panasz esetén első lépésként konzultálj kezelőorvosoddal és az ő ajánlása szerint járj el.  

Shopping Cart